Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca. Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a wraz z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.
Wiosna rozpoczyna się każdego roku w trochę innym momencie, między innymi ze względu na to, że w kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczbą dni w ciągu roku (365 lub 366), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365.24 dnia.
W tym roku Słońce znajdzie się w punkcie Barana 20 marca o godzinie 11:29 naszego czasu. W tym samym momencie rozpocznie się astronomiczna wiosna. Temperatura powietrza wiosną rzadko spada poniżej 0 °C.
W Polsce istnieje zwyczaj topienia marzanny symbolizujący pożegnanie zimy a tym samym przywołanie wiosny. Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny topi się lub pali kukłę przedstawiającą słowiańską boginię zimy i śmierci. Obrzęd ten miał za zadanie zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.
Źródło: kalendarzswiat.pl, ekologia.pl
opr./WŻ/