Już 6.03 przybyły do nas Stokrotki z Przedszkola nr 5 pod opieką pań: Agnieszki Olechno i Agnieszki Stelmaszek, by wysłuchać wiosennych opowieści, które czytała bibliotekarka Marta Wojewódzka-Szoda. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały film o bocianach i ich przygotowaniach do tego, by wyruszyć do nas z dalekich stron świata. Przeszliśmy więc do poszukiwania innych oznak wiosny w bibliotece, w których dzielnie towarzyszyła przedszkolakom bibliotekarka, Jadwiga Słoma. Pomocne okazały się książki popularnonaukowe i plansze, na których bez trudu odnaleźliśmy wszystkie wiosenne elementy naszej przyrody i otoczenia. Najbardziej do gustu dzieciom przypadła żabka Jagódka, która nauczyła nas radosnego pluskania się w wiosennych kałużach. W konkursie na najsprytniejszą żabkę wzięły udział wszystkie dzieci, a satysfakcja zwycięskiej żabki była ogromna!
27.03 świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Poezji, na który zaprosiliśmy uczniów klasy IV SP 1 z ich wychowawczynią, panią Joanną Zajczyk. Razem poznawaliśmy poezję z jej nietypowej strony. Wszystko zaczęło się bardzo zwyczajnie, bibliotekarka Marta Wojewódzka-Szoda opowiedziała o poetkach regionalnych, zmarłej już Sylwii Chorąży oraz o pani Joannie Myślińskiej i cyklu jej wierszy logopedycznych i ortograficznych. Następnym punktem zajęć było obejrzenie nietypowej wystawki, na której zgromadzono zbiorki wierszy dla dzieci. Wśród książek zabłąkały się przedmioty codziennego użytku: szklanka, cukiernica, balonik, żelazko i jajko… A cóż to takiego? A to niezwykłe oblicze poezji – nasza codzienność może stać się poezją, wystarczy otworzyć oczy wyobraźni. Pomogła nam w tym poetka Hanna Niewiadomska swoimi niezwykłymi wierszami o zwykłych elementach naszej rzeczywistości. Uczniowie, podzieleni na grupy, przygotowali krótką etiudę poetycką z udziałem wybranego z wystawy przedmiotu. Po krótkim odpoczynku po występach artystycznych, przyszła kolej na „językowe wygibasy”, czyli konkurs na najpiękniejszą dykcję. Oj, nie było łatwo, ale za to wesoło. Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu, nasi goście inaczej spojrzą na otaczającą rzeczywistość, a poezja stanie się dla nich nie tylko lekturą obowiązkową, ale też przyjemnością i niekiedy dobrą zabawą.
Klimat wielkanocny towarzyszył bibliotece przez cały miesiąc. Powstała wystawa prac świątecznych, a one zainspirowały bibliotekarkę, Martę Wojewódzką-Szoda do napisania dla dzieci wierszy o tematyce wielkanocnej. Czy się spodobają? Warto przyjść do Oddziału dla Dzieci Biblioteki publicznej i to sprawdzić. Zapraszamy!
Bibliotekarki Jadwiga Słoma i Marta Wojewódzka-Szoda
opr./WŻ/