17 lutego 2017 r. konsorcjum firm UNIBEP S.A. oraz Most Sp. z o.o. z siedzibą w Sopocie (członek konsorcjum) podpisało umowę na wykonanie inwestycji pn. „Budowa i rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 673 wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi i niezbędną infrastrukturą techniczną na odcinku Dąbrowa Białostocka – Sokółka wraz z obejściami miejscowości”. Zamawiającym był Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Niestety w trakcie prac coś poszło nie tak.
W połowie marca firma UNIBEP S.A. podała do wiadomości, że odstępuje od umowy tłumacząc, że "...Dostaliśmy do realizacji projekt, który miał mnóstwo wad technicznych i inżynierskich. Nie możemy pozwolić sobie na realizację inwestycji według takiej dokumentacji. Zbadaliśmy grunty, przeanalizowaliśmy różne warianty realizacji projektu, spędziliśmy mnóstwo czasu, by go urealnić… Wszystko na nic. Informowaliśmy inwestora, że przedstawiony przez niego projekt nie spełnia warunków dobrej realizacji drogi. Mało tego, według naszej wiedzy w ten sposób zaprojektowana droga w przyszłości mogłaby być niebezpieczna dla użytkowników – dodaje Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA. – Ponieważ ze strony inwestora nie było działań rozwiązujących problemy, nie możemy inaczej postąpić, jak tylko odstąpić od zawartej umowy na realizację drogi Dąbrowa Białostocka-Sokółka. Była to dla nas bardzo trudna decyzja. Podjęliśmy ją po konsultacjach i analizach z ekspertami inżynierskimi i prawnymi.
Prezes Unibep SA podkreśla, że jego firma nie może podpisać się pod realizacją projektu, który z założenia nie spełnia kryteriów dobrze przygotowanej inwestycji. – Dla nas ważne jest, by infrastruktura drogowa zbudowana przez Oddział Drogowy Unibep SA była na dobrym poziomie, by przez lata służyła mieszkańcom nie tylko woj. podlaskiego – dodaje Leszek Gołąbiecki. – Nie zamykamy jednak drzwi do współpracy z inwestorem, dotyczy to także budowy drogi Dąbrowa Białostocka-Sokółka. Ważne jest jednak to, by projekt budowlany odpowiadał rzeczywistości i był realny do wykonania."
W rozmowie telefonicznej zapytaliśmy Rzecznik firmy UNIBEP S.A. Pana Wojciecha Jarmołowicza, czy samochody ciężarowe i koparki znajdujące się w dniu dzisiejszym tj. 6 kwietnia na terenie budowy drogi nr 673 w okolicach Kraśnian zostały wysłane ponownie, aby zakończyć prace budowlane. Pan Wojciech Jarmołowicz odpowiedział następująco:
"Nasze stanowisko jest niezmienne, projekt który otrzymaliśmy posiada bardzo dużo wad. Samochody ciężarowe i koparki na pewno nie działają na zlecenie firmy UNIBEP. Odstąpienie od umowy jest cały czas aktualne. Po drugiej stronie mamy partnera, czyli zamawiającego i nie chcemy udzielać niepełnych informacji o dalszym ciągu tej sprawy za pośrednictwem mediów. Odnośnie pisma wystosowanego przez Urząd Marszałkowski stosowną odpowiedź podamy do wiadomości już wkrótce." mówi Rzecznik firmy UNIBEP.
Niestety z inwestycji za około 67,4 mln zł netto nie tak łatwo jest się wycofać. Na wczorajszym spotkaniu w spr. drogi ekspresowej S-19 wypowiedział się przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Pan Stefan Krajewski.
/WŻ/