Dzisiejsza sesja Rady Miejskiej rozpocznie się przyjęciem aż 15 zaległych protokołów poprzednich sesji. Następnie Burmistrz Sokółki przedstawi sprawozdanie z działalności w okresie między sesjami, zostanie zmieniona również Wieloletnia Prognoza Finansowej gminy Sokółka na lata 2018-2024.
Rada Miejska przedstawi swoje stanowisko dotyczące przebiegu drogi krajowej S 19 na odcinku Białystok — Kuźnica — Granice Państwa przez Wasilków, Czarną Białostocką i Sokółkę wraz z budową obwodnicy Sokółki.
Przedstawiona dotychczas koncepcja nie uwzględniała postulatów mieszkańców i przedsiębiorców Sokółki. Proponowane węzły w miejscowościach Kraśniany i Geniusze są położone zbyt daleko od Sokółki i utrudniałyby wjazd i wyjazd z miasta, dlatego Rada Miejska wnioskuje do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku o wprowadzenie dodatkowego lub przybliżenia planowanego węzła w okolicach firmy Agrino. Dodatkowym argumentem jest stale rosnący ruch kolejowy, który w najbliższej przyszłości, może doprowadzić do zamknięcia przejazdu kolejowego na ul. Białostockiej, dzieląc miasto na 2 części. Dlatego niezbędne jest wybudowanie głównego węzła od strony Białegostoku na wysokości terenów firmy Agrino. Takie rozwiązanie wraz z wiaduktem nad torami pozwoli połączyć obie strony miasta Sokółka.
Na dzisiejszej sesji zmieni się również skład Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej. Ze stanowiska członka zostanie odwołana Pani Jadwiga Bieniusiewicz, która samodzielnie zrezygnowała z funkcji członka Komisji. Natomiast na wniosek swoich kolegów z Komisji Rewizyjnej status członka może stracić Pani Helena Czaplejewicz.
Powód odwołania argumentowano nagminnym opuszczaniem obrad Komisji i utrudnianie jej pracy.
Zostaną rozpatrzone również cztery skargi.
Pierwsza na Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce. Zarzuca się mu niewykonanie ostatecznego postanowienia SKO w Białymstoku w sprawie nieudzielenia stosownych wyjaśnień w ustalonym terminie.
Druga skarga dotyczy Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej. Zarzuca się jej nienależyty nadzór nad SP nr 1 w Sokółce, a konkretnie niewykonywanie uchwały Rady Rodziców dotyczącej wykorzystywania sztandaru szkoły we wszystkich uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych.
Trzecia skarga również dotyczy, Dyrektora OPS w Sokółce tym razem skarżący, zgłasza niezadowolenie z załatwiania jego wniosków o przyznanie pomocy społeczne. Domaga się naprawy szkód w wysokości 75 000 zł wyrządzonych przez zaniechanie bądź też nieuprawnione działanie organów.
Czwarta ostatnia skarga została złożona na Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sokółce. Skarżący zarzuca Dyrektorowi ZGKiM niewłaściwe wykonywanie przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, a konkretnie Dyrektor nie dokonał wymiany pieca grzewczego w zajmowanym przez niego lokalu komunalnym.
Na koniec sesji zostaną przedstawione Radzie sprawozdania placówek podległych Gminie Sokółka.
Tu zobacz porządek obrad.
opr./WŻ/