Reklama 

 

piątek, 06 lipiec 2018 10:00

Uwaga! Obowiązek zgłaszania imprez turystycznych

Od 1 lipca obowiązują przepisy dotyczące zgłaszania imprez turystycznych.

Organizacje pozarządowe muszą zapoznać się z poniższą informacją i przeanalizować sprawy pod kątem realizowanych przez nie zadań publicznych, zleconych oraz innych projektów, np. wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, sportowych, a w ramach nich odpłatnej działalności typu: organizacja wycieczek, zjazdów, kolonii, zawodów sportowych, festiwali, w tym: międzynarodowych, itp.

Z dniem 1 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz.U. poz. 2361), która zobowiązuje do uzyskania wpisu do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych podmioty dotychczas do tego niezobowiązane, nie będące przedsiębiorcami, czyli m.in. organizacje pozarządowe prowadzące działalność odpłatną, jeśli organizują imprezy turystyczne w rozumieniu ww. ustawy. 

Kiedy i w jaki sposób uzyskuje się wpis do rejestru?

Aby uzyskać wpis do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych należy złożyć wniosek zawierający następujące dane:

firmę lub nazwę podmiotu, jego siedzibę i adres, a w przypadku gdy przedsiębiorca turystyczny jest osobą fizyczną - adres zamieszkania;
numer identyfikacji podatkowej (NIP), jeśli posiada;
określenie rodzaju działalności;
określenie zakresu terytorialnego wykonywanej działalności;
wskazanie głównego miejsca wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru oraz oddziałów;
adres e-mail, jeśli posiada;
numer telefonu, jeśli posiada.
Do wniosku należy dołączyć:

poświadczoną za zgodność z oryginałem przez adwokata, radcę prawnego lub notariusza kopię lub oryginał gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej lub umowy ubezpieczenia na rzecz podróżnych (zgodnych z wzorami umów określonymi w rozporządzeniu MSiT z dnia 27.12.2017r. w sprawie wzorów umowy o turystyczny rachunek powierniczy, formularzy gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej oraz umowy ubezpieczenia na rzecz podróżnych Dz.U. poz.2497)
oświadczenie o następującej treści:
„Oświadczam, że:

1) dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych są kompletne i zgodne z prawdą;

2) znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności w zakresie organizowania imprez turystycznych lub ułatwiania nabywania powiązanych usług turystycznych, określone w ustawie z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.”.

dowód wniesienia opłaty skarbowej za dokonanie wpisu do rejestru, w wysokości: 355 zł. dla wszystkich przedsiębiorców turystycznych, z wyjątkiem organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie, które wnoszą opłatę skarbową w wysokości: 30 zł.

Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje i niezbędną dokumentację?

Wniosek o wpis do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych dostępny jest w Departamencie Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, ul. Wyszyńskiego 1 (pokój nr 311) oraz w BIP urzędu.

Szczegółowe informacje dotyczące wpisu do rejestru organizatorów turystyki
i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych można uzyskać pod numerem tel. 85 66-54-488 lub 669-983-894.

Jakie kary grożą za niedopełnienie prawnego obowiązku?

Sankcje za brak wymaganego wpisu do rejestru określone zostały w art. 59 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, który posiada następujące brzmienie:

„1. Kto w podmiotach prowadzących działalność w zakresie organizowania imprez turystycznych lub ułatwiania nabywania powiązanych usług turystycznych bez wymaganego wpisu albo w przypadku działalności objętej zakazem, pełni funkcję członka:

1) zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółki prawa handlowego,

2) zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółdzielni,

3) zarządu fundacji lub stowarzyszenia

- podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Tej samej karze podlega osoba, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie organizowania imprez turystycznych lub ułatwiania nabywania powiązanych usług turystycznych bez wymaganego wpisu albo w przypadku działalności objętej zakazem na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami lub jest przedstawicielem lub pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.”

 

Źródło: Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi

opr./WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv