Arboretum im. Powstańców 1863r. to oryginalny ogród dendrologiczny powstały w 1988r. Rozciąga się on na powierzchni ok.26 ha. Arboretum powstało jako obiekt stanowiący pomoc dydaktyczną dla leśników i przyrodników, ale jego utworzenie miało na celu także upamiętnienie wydarzeń powstania styczniowego, toczących się tu walk i bohaterstwa powstańców. Tuż przy wejściu do Arboretum znajduje się tablica pamiątkowa z wizerunkiem powstańczej pieczęci. Stare dęby rosnące na terenie Arboretum, będące równocześnie pomnikami przyrody są świadkami powstańczych wydarzeń.
Arboretum to kompleks leśny z niezwykłym zbiorowiskiem różnorodnych gatunków drzew i krzewów. Wjazd do atrakcji został udekorowany ogródkami skalnymi i różanymi, są to tzw. alpinaria i rosaria. Arboretum to przepiękne miejsce położone na zróżnicowanej rzeźbie terenu – od dolin po delikatne wzniesienia i pagórki. Całość obszaru pokrywa ok. 500 gatunków roślin. Są to m.in. drzewa takie jak cisy, sosny, jodły, świerki, klony, żywotniki, cyprysiki i jałowce, a także rośliny jagodowe, pnącza i zioła.
Do Arboretum warto wybrać się całą rodziną. W głębi kompleksu leśnego znajduje się drewniany domek, przypominający chatkę Baby Jagi – doskonała atrakcja dla najmłodszych. Spacer w Arboretum z dziećmi uatrakcyjnia również plac zabaw usytuowany w pobliżu oczka wodnego – najpiękniejszego zakątka Arboretum. Chociaż zbiornik ten został stworzony sztucznie, to przez lata znaturalizował się samoistnie. Stały poziom wody zapewnia mu płynąca nieopodal rzeka Sokołda, a przylatujące tu ptaki wodne upodobały sobie to miejsce na trasie swych wędrówek. Oczko wodne porastają grzybienie o różnorodnej barwie, zaś wokół brzegu rośnie kilka gatunków wierzb. W pobliżu oczka wodnego posadzono „dąb papieski” wyhodowany z żołędzia najstarszego dębu w Polsce, poświęconego przez Jana Pawła II.
Kolekcje roślin w arboretum są uporządkowane i zagospodarowane w sposób parkowy, dlatego spacer w tym miejscu jest tak miły i przyjemny. Prezentacja różnorodności i bogactwa flory w układzie jednorodzajowych kolekcji jest bardzo czytelna i sprzyja zwiedzaniu.
Na terenie arboretum znajduje się wiele gatunków roślin, jednak kilka z nich jest warte szczególnej uwagi. Przede wszystkim warto zatrzymać się przy tulipanowcu amerykańskim. Jest to drzewo o oryginalnym kształcie liści oraz z pojawiającymi się w starszym wieku kwiatami podobnymi do tulipanków. Roślina ta znajduje się obok grupy cyprysików, w dole zbocza. Innym okazem jest rosnący wśród żywotników liściasty krzew – kolkwicja chińska. Charakteryzuje się on pięknym kwitnieniem w czerwcu. Porastają go wtedy różowe kwiaty. Kolejną rośliną wartą uwagi jest ciekawy krzew – ośnieżę. W maju, podczas kwitnienia obsypany jest białymi kwiatami w kształcie dzwoneczków. Można go zobaczyć nieopodal kolekcji cisów.
Ważnym miejscem w arboretum jest naturalne wzniesienie terenu, z którego szczytu rozpościera się widok na dolinę Sokołdy. Miejsce to ma znaczenie pamiątkowe, ponieważ upamiętnia wydarzenia związane z powstaniem styczniowym na terenie Puszczy Knyszyńskiej.
Przy Arboretum w Kopnej Górze funkcjonuje Małe Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej, które swoją wystawą niejako zmusza do refleksji i pozwala zrozumieć jak wiele w dziejach historii „widziała” Puszcza Knyszyńska. W 2013r. tuż obok Arboretum utworzono także Miejsce Pamięci Narodowej. Spoczywają tam szczątki bohaterów powstania listopadowego.
Po wyjściu z arboretum można udać się na odpoczynek i posiłek na leśnej polanie pod wiatą. W tym celu należy skręcić w lewo i szosą przejść około 300m. Przygotowane jest tam również miejsce na ognisko.
Arboretum pełni funkcje edukacyjne, ale przede wszystkim jest to doskonałe miejsce na odpoczynek. Spacer wśród różnych dziwnych roślin, pachnących i oryginalnych w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej to niezapomniane przeżycia dla każdego.
Wejście na teren Arboretum jest bezpłatne.
Arboretum jest czynne w okresie od 1 kwietnia do 30 września w godzinach 9:00-19:00 we wszystkie dni tygodnia. Oprowadzanie przez przewodnika grup zorganizowanych – tylko w dni robocze, po uprzednim uzgodnieniu.
Dojazd do atrakcji:
Szosą białostocką prowadzącą na Krynki, 11 km. za Supraślem – skręt w lewo (duża wyraźna tablica informacyjna).
Przy drodze znajduje się parking, a na obszarze całego Arboretum wiele miejsc na piknik. Tym, którym trudno będzie się rozstać z przepięknym terenem, nadleśnictwo Supraśl zorganizowało w jednej z leśniczówek hotelik turystyczny.
Źródło informacji: www.atrakcjepodlasia.pl
Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z Arboretum w Kopnej Górze.
/DP, PM/