Skutki suszy panującej od kwietnia są dramatyczne. Wciąż przybywa rolników zgłaszających straty w gospodarstwie. Ostatnia susza, która spowodowała tak duże zniszczenia nawiedziła nasz powiat w 2015 roku.
Suszą rolniczą są zagrożone wszystkie gminy. Szkody odnotowano w uprawach takich jak zboża jare, ozime, truskawki, krzewy owocowe. Zdaniem specjalistów z IUNiG, plony wielu upraw będą niższe z powodu występującego deficytu wody co najmniej o 20 % w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Na terenie Polski suszę notowano we wszystkich województwach, w 10 z nich (kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, mazowieckie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie) występowała we wszystkich gminach.
Gminy ogłaszają nabory wniosków o dokonanie szacowania szkód w uprawach rolnych. Aby zgłosić szkody, gospodarze muszą pobrać odpowiedni wniosek w urzędzie gminy. Jeśli gmina takiego wniosku nie posiada, należy przedstawić pisemną prośbę o oszacowanie szkód spowodowanych suszą.
Podane przez rolników dane dotyczące uszkodzonych upraw powinny być zgodne z wnioskami o dopłaty składanymi do ARiMR. Po otrzymaniu od gospodarza wniosku lub pisma z prośbą o oszacowanie strat burmistrz ma prawo wystąpić o powołanie gminnej komisji.
źródło tekstu: agrofakt.pl
/WŻ,TV/