Dzisiaj o godz. 9:00 przy lagunie na poferment w Wojnowcach odbyły się oględziny obszaru planowanego przedsięwzięcia. Przedstawiciel RDOŚ maiła za zadanie stwierdzić czy działka, która aktualnie figuruje, jako las może zostać przekształcona na użytek rolny i czy ingerencja powstałej laguny na środowisko nie była "agresywna".
Na wizję lokalną przybyli również zaniepokojeni mieszkańcy Wojnowiec, którzy chcieli uzyskać jakiejkolwiek informacje na temat toczącego się postępowania. Niestety nikt nie chciał z nimi rozmawiać.
Z przebiegu oględzin został sporządzony protokół, który podpisały strony postępowania właściciel działki, przedstawiciel urzędu gminy Szudziałowo oraz właścicielka sąsiedniej działki, która jako jedyna odmówiła podpisania protokołu.
Trzeba tu podkreślić jedną rzecz, a mianowicie fakt, że laguna tak określili, zbiornik sami urzędnicy powstał na terenie, który prawnie figuruje jako las. I nasuwa się pytanie, czy po raz kolejny nie zostały naruszone przepisy prawa. Od samego początku budowy zbiornika są niejasności i brak odpowiednich zezwoleń. W ostateczności laguna został uznany przez Inspektora Nadzoru Budowlanego za samowolę budowlaną, która spędza sen z powiek mieszkańcom Wojnoiwiec.
Aktualnie sprawa laguny na poferment w Wojnowcach trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, inwestor wniósł skargę kasacyjną, która w dalszym ciągu jest rozpatrywana.
W jaki sposób można przekształcić działkę?
Art. 13 ust. 2 Ustawy z 28 września 1991 r. o lasach mówi, że zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów. Decyzję w tej sprawie wydaje starosta na wniosek właściciela.
Wniosek powinien być dobrze przemyślany i zawierać przekonujące argumenty. Problem polega bowiem na tym, że wskazana ustawa nie zawiera żadnych wskazówek dotyczących tego, co należy rozumieć przez „szczególnie uzasadnione potrzeby właściciela lasu”. Oznacza to, że decyzja starosty ma charakter uznaniowy. Nie znaczy to jednak, że organ administracji może podejmować decyzję w tym zakresie w sposób całkowicie dowolny. Ma bowiem ocenić, czy okoliczności nie świadczą o spełnieniu przez wnioskodawcę przesłanek umożliwiających zmianę przeznaczenia lasu w trybie wskazanego przepisu.
2. Zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach
szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów. 3. W sprawach, o których mowa w ust. 2:
1) w stosunku do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa decyzję wydaje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, na wniosek nadleśniczego,
2) w stosunku do lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa:
a) o powierzchni do 10 ha decyzję wydaje starosta, na wniosek właściciela lasu,
b) o powierzchni powyżej 10 ha decyzję wydaje wojewoda, na wniosek właściciela lasu.
/WŻ/