Pełnia to faza księżyca, podczas której Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, tzn. kiedy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Dokładniej, pełnia występuje wtedy, gdy długości ekliptyczne Słońca i Księżyca różnią się o 180 stopni.
O wpływie pełni na zachowanie ludzi czy zwierząt słyszał chyba każdy z nas. To w tym czasie, według wielu wierzeń wyją złowieszczo wilki, a niepokój innych stworzeń jest co najmniej zastanawiający. Dzieje się tak dlatego, iż podczas pełni Srebrny Glob bardzo silnie oddziałuje na Ziemię, a poziom wód znacząco wzrasta. Dotyczy to również poziomu płynów w organizmach żywych. Niektórzy z nas mogą bardziej narzekać na zaburzenia snu lub nadpobudliwość. Jesteśmy w tym czasie także bardziej drażliwi i miewamy bóle głowy. Najtrudniej przechodzą ten okres jednak osoby chore psychicznie, które czują się podczas pełni silnie pobudzone, a nawet popadają w desperację i nieokiełznany gniew. Niektóre dane statystyczne mówią również, że w czasie pełni Księżyca zdarza się więcej wypadków drogowych, ataków serca, rozbojów, morderstw czy prób samobójczych. Nie ma się jednak co dziwić.
Pełnia Księżyca niesie ze sobą nie tylko negatywne skutki. Podczas jej trwania odnotowuje się bowiem znacznie więcej narodzin, niż ma to miejsce w pozostałych fazach cyklu księżycowego. Zgodnie z teorią doktora Eugena Jonasa, na czas pełni przypada największe pożądanie seksualne i zdolność poczęcia dziecka. Obserwując oddziaływanie Księżyca na organizm ludzki, Jonas opracował specjalną metodę, dzięki której pomógł wielu kobietom z zajściem w ciążę. Podczas pełni większość z nas jest zazwyczaj w dobrej kondycji i zdrowiu. Ze względu na obniżoną krzepliwość krwi warto jednak odłożyć zaplanowane zabiegi chirurgiczne, ponieważ rany powstałe w tym okresie goją się znacznie wolniej.
W czasie pełni wzrasta również liczba unikalnych pomysłów i artystycznych wizji. Warto zatem postawić na aktywność umysłową, jak i fizyczną, która jest wtedy bardzo wskazana.
Źródło: rytmnatury.pl
opr./PM/