Odnotowano łącznie 60 zdarzeń. Jest to o 8 interwencji mniej niż we wrześniu poprzedniego roku. We wrześniu strażacy odnotowali 1 fałszywy alarmy w dobrej wierze.
Działali 40 razy w ramach miejscowych zagrożeń. Interwencje te skupiły się głównie w obrębie usuwania gniazd owadów w miejscach publicznych, połamanych gałęzi i wypadków drogowych.
W działaniach przy miejscowych zagrożeniach rannych zostało 7 osób, a 3 osoby zostały ewakuowane ze strefy zagrożenia. Na szczęście nikt nie stracił życia.
Jednostka Ratowniczo Gaśnicza oraz jednostki OSP powiatu sokólskiego wyjeżdżały 19 razy do pożarów, w tym raz poza teren powiatu.
Charakterystyczne zdarzenia we wrześniu:
1.W dniu 16 września 2018 roku około godz. 02.03 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o pożarze tartaku w miejscowości Nowa Rozedranka, gm. Sokółka. Na miejsce zdarzenia zadysponowano: 2 zastępy gaśnicze oraz podnośnik z JRG Sokółka, 4 zastępy z jednostek OSP KSRG, 1 zastęp z OSP poza KSRG oraz 1 zastęp gaśniczy i cysternę wodną z JRG Białystok. Na miejsce zdarzenia udała się Powiatowa Grupa Operacyjna na czele z Komendantem Powiatowym PSP w Sokółce.Po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów JOP stwierdzono,
że pali się kompleks murowanych budynków krytych blacho-dachówką o wymiarach około 28 x 10m. Pożarem objęte było poddasze budynku socjalno-biurowego oraz dach nad pomieszczeniami magazynu i suszarni. Na szczęście w wyniku pożaru nikt nie doznał obrażeń. Działania straży polegały na podaniu 5 prądów wody w natarciu, min. do pomieszczenia kotłowni, po klatce schodowej do wnętrza poddasza, na palącą się połać dachu z podnośnika SHD oraz do pomieszczeń suszarni i magazynu. Ratownicy pracowali w sprzęcie OUO. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych polegających na rozbiórce docieplenia poddasza w celu sprawdzenia i dogaszenia zarzewi ognia. Dodatkowo z SHD wykonano w połaci dachu otwory przy użyciu piły ratowniczej w celu przewietrzenia i oddymienia poddasza. Zaopatrzenie wodne stanowił hydrant sieci wodociągowej zlokalizowany w odległości 250 m od miejsca pożaru –linię poprowadzono pod torami kolejowymi linii Sokółka –Białystok. Wodę dowożono również z hydrantu sieci wodociągowej z miejscowości Podkamionka. W działaniach udział brało 12 zastępów straży (JRG Sokółka, KP PSP Sokółka, JRG Nr 2 i 4 Białystok, OSP KSRG Rozedranka Stara, Kamionka Stara, Janów, Lipina) –łącznie 44 strażaków oraz Policja.
2. W dniu 19 września 2018 roku około godz. 16.12 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o uwięzionej osobie pod gruzami zawalonego budynku gospodarczego. Do zdarzenia natychmiast zadysponowano 2 zastępy z OSP KSRG Suchowola, zastępy z Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej i JRG Sokółka, a także poprzez Stanowisko Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą z JRG Łomża oraz zastęp z JRG 4 Białystok z kontenerem inżynieryjnym. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastępu OSP stwierdzono, że doszło do zawalenia ściany szczytowej murowanego budynku krytego dachówką cementową. W wyniku rozpoznania stwierdzono, że wewnątrz obiektu znajduje się mężczyzna, który był przysypany pustakami ze ściany oraz drewnianymi elementami więźby dachowej, drugi mężczyzna znajduje się na zewnątrz obiektu – ewakuował się o własnych siłach przed przybyciem straży . Działania OSP polegały na wejściu ratowników wspólnie z ratownikami ZRM przez okno do wnętrza stodoły, ręcznym odrzuceniu gruzu z nóg mężczyzny oraz ewakuacji poszkodowanego na noszach typu deska poza strefę zagrożenia. Po dojechaniu kolejnych jednostek, działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygrodzeniu terenu wokół obiektu taśmą ostrzegawczą, przeszukaniu wnętrza budynku oraz wyznaczeniu lądowiska i zabezpieczeniu lądowania śmigłowca LPR. Po udzieleniu pomocy medycznej – osoba poszkodowana została zabrana śmigłowcem do szpitala –zabezpieczono start LPR. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pracowników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego –dalsze działania prowadzone pod nadzorem PINB polegały na podstemplowaniu 2 belek oraz podparciu narożnej ściany grożącej zawaleniem. Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce oraz Wojewódzka Grupa Operacyjna PSP. W działaniach udział brało 8 zastępów straży (JRG Sokółka, Posterunek w Dąbrowie Białostockiej, KP PSP Sokółka, KW PSP Białystok, JRG Nr 4 Białystok, JRG Łomża, OSP KSRG Suchowola) – łącznie 30 strażaków oraz Pogotowie Ratunkowe, Policja, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
3. W dniu 21 września 2018 roku około godz. 15.51 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o widocznym dymie i płomieniach za miejscowością Karpowicze w kierunku miejscowości Jagłowo (powiat augustowski) – prawdopodobnie pali się łąka. Do zdarzenia 2 zastępy z najbliższych jednostek OSP oraz zastęp z JRG Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów JOP stwierdzono, że pali się sucha trawa i trzciny na nieużytkach na powierzchni około 300 m2 w kilku miejscach – pożar szybko rozprzestrzenia się po wysokiej trzcinie w kierunku dużego kompleksu torfowisk (Biele Suchowolskie). Zadysponowano dodatkowe siły i środki. Działania straży polegały na podaniu 2 prądów wody w natarciu na źródło pożaru – linie wężowe rozwijano na znaczne odległości z uwagi na brak możliwości dojazdu pojazdów gaśniczych. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia kolejnych zastępów wprowadzono dodatkowo 3 prądy wody w natarciu na ognisko pożaru – poproszono o dodatkowe siły z uwagi na konieczność ręcznego gaszenia ognia na froncie pożaru przy użyciu tłumic i szpadli. Utworzono punkt czerpania wody na rzece Brzozówka. W wyniku zdarzenia pożar rozprzestrzenił się na teren powiatu augustowskiego, gdzie działania prowadziły miejscowe zastępy OSP. W zdarzeniu brał udział samolot z RDLP Białystok, który wykonał 2 zrzuty wody na ognisko pożaru. W wyniku zdarzenia spaleniu uległo łącznie około 8 ha suchych traw i trzcinowisk na nieużytkach rolnych, w tym 3 ha na terenie powiatu sokólskiego. Na miejsce zdarzenia przybyła Powiatowa Grupa Operacyjna z Zastępcą Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce oraz Burmistrz Suchowoli. W działaniach udział brało 12 zastępów straży (JRG Sokółka, Posterunek w Dąbrowie Białostockiej, KP PSP Sokółka, OSP KSRG Suchowola, Czerwonka, Olsza, Zabiele /powiat moniecki/, OSP Karpowicze, Jatwieź Duża, Domuraty, Pokośno, Horodnianka) –łącznie 60 strażaków oraz Policja, Biebrzański Park Narodowy.
4. W dniu 24 września 2018 roku o godz. 22.54 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce otrzymało zgłoszenie o pożarze bel słomy w miejscowości Ogrodniki, gmina Sidra. Do zdarzenia zadysponowano w I rzucie 6 zastępów ratowniczo –
gaśniczych z JRG Sokółka i najbliższych jednostek OSP KSRG. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu z OSP Sidra stwierdzono, że palą się całkowicie 2 stogi z belami słomy, każdy o wymiarach około 8×40 m zlokalizowane obok siebie w odległości około 10 m. Najbliższe budynki gospodarcze znajdowały się w odległości około 200 m – brak bezpośredniego zagrożenia, natomiast w wyniku zdarzenia zagrożony był pobliski las. SKKP Sokółka do zdarzenia zadysponowało dodatkowe siły i środki. Działania JOP polegały na podaniu 2 prądów wody w natarciu na miejsce pożaru z jednoczesną obroną lasu. Dojeżdżające zastępy wprowadzały sukcesywnie kolejne prądy wody na miejsce pożaru – łącznie podano 8 prądów wody. Wodę do gaszenia czerpano za pomocą motopomp pływających i dowożono ze stawu położonego przy drodze Ogrodniki – Bieniasze. Na miejsce zdarzenia wyjechał Zastępca Dowódcy JRG Sokółka samochodem SLRR z motopompą przenośną do wody M 16/8 Fox. Po przybyciu na miejsce zdarzenia w/w pojazdu – zbudowano punkt czerpania wody na drugim stawie, skąd również dowożono wodę na miejsce pożaru. Natomiast zadysponowana cysterna GCBM 15/8 z JRG Sokółka uzupełniała i dowoziła wodę z sieci hydrantowej miejscowości Jurasze. W związku z porywistym wiatrem w kierunku lasu – przegrupowano siły i środki oraz podano wszystkie prądy wody w jego obronie. Prowadzono dogaszanie i przerzucanie pogorzeliska z wykorzystaniem ładowarki teleskopowej właściciela słomy. O zdarzeniu powiadomiono pracownika UG Sidra. W działaniach trwających prawie 10 godzin udział brało 10 zastępów straży (JRG Sokółka, OSP KSRG Sidra, Jacowlany, Kuźnica, Reszkowce, Janów) – łącznie 36 strażaków oraz Policja.
Źródło: KPPSP Sokółka
/PM/