Po pierwszej turze wyborów z wyścigu o fotel wójta odpadli Tomasz Krasowski i Wojciech Pryzmont. Teraz na polu bitwy zostali dwaj przeciwnicy, a mianowicie Jerzy Pogorzelski z 40.37 proc. poparciem oraz Jan Czesław Kiejko z poparciem rzędu 28.78 proc.
Jak wygląda głosowanie w drugiej turze wyborów?
W drugiej turze wyborów, łatwiejsze będzie głosowanie i prostsza praca komisji; wyborca dostanie jedną kartę, na której wskaże wybranego kandydata.
Druga tura wyborów odbędzie się w gminach, gdzie żaden z kandydatów na wójta, burmistrza, prezydenta miasta nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Głosować będzie można w godzinach 7.00-21.00. Na 24 godziny przed dniem głosowania kończy się kampania wyborcza.
W drugiej turze wyborcy otrzymają jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo dopisków, w tym w kratce lub poza nią, nie wpłynie na ważność oddanego głosu. Głos będzie nieważny, jeżeli wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku "X" lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
Przed przystąpieniem do głosowania trzeba okazać obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości. Wyborca potwierdza otrzymanie karty do głosowania podpisem w przeznaczonej na to rubryce spisu wyborców. Na karcie powinna się znajdować pieczęć obwodowej komisji wyborczej.
Po wypełnieniu karty wyborca musi ją wrzucić do urny wyborczej. Karty nie wolno wynosić z lokalu wyborczego ani odstępować innej osobie.
W drugiej turze wyborów zwycięża ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.
Jeżeli obaj kandydaci otrzymają tę samą liczbę głosów, za wybranego uważa się tego kandydata, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat. Jeżeli i ta liczba jest jednakowa, o wyborze wójta, burmistrza czy prezydenta miasta rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą. W losowaniu takim mogą uczestniczyć obaj kandydaci lub pełnomocnicy wyborczy ich komitetów wyborczych.
Źródło: kurier.pap, pkw
opr./PM/