W ramach "Projektu PO WER "Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro. Praktyki na Malcie" będącego częścią Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Europejskiego "Wiedza - Edukacja - Rozwój", 18 listopada, w niedzielę uczniowie ZSZ w Sokółce rozpoczęli zwiedzanie stolicy Malty –Valetty.
Nazwa miasta „Valetta” pochodzi od Wielkiego Mistrza Zakonu Joannitów, którym w drugiej połowie XVI był Jean Parisot de la Valette. Stolica Malty położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami: Grand Harbour i Marsamxett. Jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Valletta z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Niekiedy nazywana muzeum pod gołym niebem. Została wybrana Europejską Stolicą Kultury 2018. Valletta jest najbardziej słoneczną miejscowością w Europie.
Główna ulica Valletty to Republic Street (malt. Triq ir-Repubblika) zaczynająca się przy bramie miejskiej, a kończąca pod murami Fortu św. Elma.
Około 2/3 mieszkańców Valetty mieszka w ścisłym obszarze miejskim, zaś około 400 tysięcy w obszarze strefy miejskiej (ang. Urban Zone). Valletta obejmuje w zasadzie całą wyspę i ma około 400 000 mieszkańców.
Na Malcie istnieje 359 kościołów, 313 na głównej wyspie i 46 na wyspie Gozo, drugiej co do wielkości wyspie z archipelagu wysp maltańskich. Oczywiście najwięcej spośród nich jest w stolicy państwa, Valettcie. Większość kościołów została budowana od 1500 roku do XX wieku. Dominującym stylem architektonicznym jest barok. Zdarzają się kościoły innych stylów architektonicznych jak np. neoklasycyzm - np. Prokatedra św. Pawła w Valletcie, Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel w Valletcie, architektura bizantyńska - Kościół Matki Bożej z Damaszku w Valletcie.
Jednym z ważniejszych zabytków związanych z Zakonem Joannitów jest Pałac Wielkich Mistrzów,w którym dziś mieści się urząd prezydenta, zaś wcześniej, do 4 maja 2015 miał tu również swoje posiedzenia Parlament Malty.
Źródło: ZSZ w Sokółce
opr./PM/