Jubileuszowa 15. edycja Podlaskiej Marki ruszyła pełną parą, kolejny raz ustanawiając rekord zgłoszeń. 290 propozycji to najlepszy wynik w kilkunastoletniej historii Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego.
Liczba zgłoszeń oraz ich wysoka jakość ilustrują jak wiele dzieje się w Województwie Podlaskim, są też dowodem dużej przedsiębiorczości Podlasian.
Ostatecznie wpłynęło 70 kandydatur więcej niż podczas ubiegłorocznej edycji. Najliczniej reprezentowaną kategorią jest Produkt Użytkowy, do której nadesłano 60 propozycji, od tablic manipulacyjnych, poprzez noże do wozów paszowych, aż po luksusową bieliznę.
Rywalizacja o Podlaską Markę toczyć się będzie w siedmiu kategoriach tematycznych: Produkt Spożywczy (52 zgłoszenia), Produkt Użytkowy (60 zgłoszeń), Inwestycja (22 zgłoszenia), Odkrycie (25 zgłoszeń), Wydarzenie (51 zgłoszeń), Kultura (38 zgłoszeń), Społeczeństwo (42 zgłoszenia).
Wśród nich są również kandydaci z powiatu sokólskiego, którzy powalczą o tytuły we wszystkich, siedmiu kategoriach. Najwięcej, bo aż 8 zgłoszeń wpłynęło w kategorii produkt spożywczy. Są to:
* Miody: malinowo – gryczany, runo leśne – „Pasiecznik sokólski”, Katarzyna Citko,
* Ser Koryciński „Swojski” – Zarzeccy sp. z o.o.,
* Sękacz – Cukiernia Andraka,
* Klinek Dąbrowski – Gospodarstwo rolne Ostrowie. Halina i Marek Raducha,
* Tradycyjne Produkty Lokalne – Dąbrowskie Stowarzyszenie Produktu Lokalnego,
* Manty tatarskie – Gospodarstwo Agroturystyczne „Tatarska Jurta” Dżenneta Bogdanowicz,
* Lody tradycyjne „U Matczaka” – F.P.H. „U Matczaka” s.c.,
* Woda źródlana Krynka – Krynka sp. z o.o. ;
* Miody z Rejonu Zielonych Płuc Polski – Anna Brzosko,
Na drugim miejscu, pod względem ilości zgłoszeń jest kategoria wydarzenie. Do tej kategorii z powiatu sokólskiego wpłynęło 5 zgłoszeń. Wśród nich znalazły się wydarzenia tj.: Błotna Liga Mistrzów organizowana w Korycinie, II Powiatowy Bieg Niepodległości, Gala Sokółka Boxing Show 2018, a także konkurs na tkaninę dwuosnowową w Janowie i Modlitwa o Pokój i Sprawiedliwość na świecie – Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski, Najwyższe Kolegium Muzułmańskie MZR w RP, Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach.
Mieszkańcy powiatu sokólskiego rywalizują także w konkurencji społeczeństwo. Tu o tytuł Podlaskiej Marki powalczy: Fundacja Pomocy Zwierzętom Vita Canis, Festiwal Młodzieży "Bez Granic" i Dąbrowskie Stowarzyszenie Produktu Lokalnego.
W kategorii kultura, Tatarska Jurta Dżennety Bogdanowicz występuję w dwóch zgłoszeniach: Gospodarstwo Agroturystyczne „Tatarska Jurta” i Tatarskie święto pługa, ale to nie wszystko. W tej konkurencji szansę na tytuł Podlaskiej Marki Roku ma również Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie.
O nagrodę w kategorii produkt użytkowy powalczy Bernarda Rość - podlaska tkanina dwuosnowowa, a także firma Emer - przetworzone białko zwierzęce.
W kategorii inwestycja o miejsce na podium walczy tylko "Park Kulturowy Korycin - Milewszczyzna". Natomiast w konkurencji odkrycie już po raz 4 w tegorocznej edycji Podlaskiej Marski Roku znalazła się Tatarska Jutra, tym razem za Pierekaczewnik oraz młodzi odkrywcy ze swoim wynalazkiem Anima – inteligentny system powiadomień. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.
W kolejnym etapie właściciele produktów zostaną poproszeni o weryfikację zgłoszeń i wyrażenie zgody na udział w Podlaskiej Marce. O zasaadach potwierdzania zgłoszeń poinformujemy już wkrótce.
Źródło: www.wrotapodlasia.pl
/PM/