W Cerkwi Prawosławnej Wielka Sobota jest wyjątkowym czasem święcenia pokarmów. Tego dnia rano odprawiana jest Święta Liturgia, a po niej wierni przychodzą z koszyczkami wypełnionymi pokarmami.
W koszyczku znajdują się jajka, chleb, sól i mięso. W niektórych koszyczkach znajdziemy również specjalną babkę, zwaną paschą, którą przyozdabia się kawałkami ciasta, które tworzą pierwsze litery od słów "Christos Woskriesie", czyli Chrystus Zmartwychwstał.
Siedem dni później od świąt wiernych Kościoła Katolickiego obchodzić będą w tym roku Wielkanoc wyznawcy prawosławia w Polsce. O tyle później rozpoczął się też cerkiewny Wielki Post. Wszystko za sprawą nieco innego sposobu wyliczania daty tych świąt w obu obrządkach.
Kościół Katolicki świętuje bowiem Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Cerkiew dodaje jeszcze jeden warunek: Niedziela Wielkanocna musi wypadać także po zakończeniu Paschy żydowskiej, dla prawosławia oba święta są silnie ze sobą związane.
Wielka Sobota w cerkwi rozpoczyna się świętą liturgią, w której czasie już można odczuć świąteczną atmosferę. Kapłani zmieniają szaty z ciemnych, żałobnych na białe, które symbolizują Zmartwychwstanie. Po liturgii rozpoczyna się święcenie pokarmów.
Pierwsi wierni w Cerkwi pw. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej, pojawili się po godzinie 15:00. W pięknie przyozdobionych koszyczkach nie zabrakło jajek , chleba, Soli oraz mięsa.Niektórzy upiekli też specjalną babkę, zwaną paschą, na której układają z ciasta pierwsze litery od słów: "Christos Woskriesie", czyli Chrystus Zmartwychwstał.
O północy w cerkwiach rozlegną się dzwony i rozpoczną się świąteczne nabożeństwa. Trwać będą do rana. Później wierni zasiądą do świątecznego śniadania, które rozpoczną od poświęconych dzisiaj pokarmów.
/TL/