Spotkanie rozpoczął występ artystyczny dzieci.
- Dzisiejsze spotkanie ma za zadanie rozpoznanie problemów i oczekiwań rodziców dzieci niepełnosprawnych z powiatu sokólskiego. Potrzeby rodziców są duże, część z nich jest już zaspokojonych, ale są jeszcze obszary, gdzie trzeba pomóc. Zakres jest bardzo szeroki, począwszy od systemu edukacji, po opiekę zdrowotną i pomoc społeczną. - powiedziała nam Anna Fidziukiewicz, Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sokółce.
- Spotkaliśmy się, żeby wsłuchać się w Państwa potrzeby i spisać sobie zadania. Chcemy się pochylić nad każdym dzieckiem. Chcemy, żeby wyszły z cienia i były przygotowane do dorosłego życia. - mówił Starosta Sokólski Piotr Rećko.
W konferencji udział wzięli rodzice oraz przedstawiciele instytucji i organizacji, działających na rzecz dzieci niepełnosprawnych w naszym powiecie m.in.: Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Marta Tolko-Kuziuta, Dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych Maria Andrzejewska, Przewodnicząca Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności Janina Konował czy Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Marta Półtorzycka. O działaniach, jakie są podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych (w tym dzieci), poinformowała również Iwona Woronowicz - pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce. Są to min.: dofinansowania ze środków PFRON, wynikające z ustawy o rehabilitacji społecznej, Program Aktywny Samorząd oraz projekt "Start w nowe możliwości" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Rodzice mogli zapoznać się z formami wsparcia. Wspólnie zastanawiano się także, jak poprawić sytuację dzieci i ich rodzin.
Do Poradni w Sokółce zgłaszają się rodzice dzieci w różnym wieku i z różnymi problemami. Jeżeli jest potrzeba, dzieci kierowane są na pogłębioną diagnozę. Rodzice informowani są też o systemie pomocy społecznej. Jak radzi Anna Fidziukiewicz, problemy można też zgłaszać do nauczycieli czy lekarzy.