Reklama 

 

czwartek, 19 marzec 2015 14:31

Rozmawiali o zwalczaniu i przeciwdziałaniu korupcji [Zdjęcia]

Wczoraj na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się seminarium naukowe, poświęcone zwalczaniu i przeciwdziałaniu korupcji, związanej z funkcjonowaniem granicy państwowej.

Spotkanie było okazją do podsumowania badań sondażowych, prowadzonych od 27 października do 20 listopada 2014 r. z inicjatywy Podlaskiego Oddział Straży Granicznej w Białymstoku, przy współudziale Izby Celnej w Białymstoku oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Opinie od podróżnych, na temat zjawiska korupcji w służbach granicznych i celnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Białoruś, zbierano w przejściach granicznych w Kuźnicy, Bobrownikach i Połowcach. W sondażu udział wzięło 1000 osób, które w tych dniach przekraczały granicę państwową. Badania przeprowadzane były przez 9 studentów uczelni. Analiza odpowiedzi zawartych w ankiecie wskazuje, że 91 % podróżnych nie słyszało o wręczaniu korzyści majątkowych, zaś 8 % udzieliło odpowiedzi twierdzącej. Diagnozę zjawiska korupcji na granicy polsko-białoruskiej, na podstawie tych właśnie badań, na seminarium przedstawili Naczelnik Wydziału Analiz, Informacji i Współpracy Międzynarodowej ppłk SG Krzysztof Szymański oraz Kierownik Referatu Kontroli Wewnętrznej podkom. celny Małgorzata Turko.  Następnie o profilaktyce korupcyjnej w Straży Granicznej mówił  Dyrektor Biura Spraw Wewnętrznych KGSG płk SG Wiesław Dębowski.

W spotkaniu udział również wzięli: Dziekan Wydziału Prawa prof. zw. dr hab. Emil Pływaczewski, Prodziekan Wydziału Prawa ds. Nauki prof. UwB  dr hab. Ewa Monika Guzik-Makaruk, dr. Magdalena Perkowska z UwB, Prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku w st. spocz. Jędrzej Pogorzelski, przedstawiciele straży granicznej i służby celnej oraz doktoranci i studenci uczelni.

Na zakończenie Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk SG Andrzej Rytwiński oraz Dyrektor Izby Celnej nadinsp. celny Mirosław Sienkiewicz zgodnie stwierdzili, że korupcję należy zwalczać najlepiej przy współdziałaniu wielu instytucji. Złożyli również podziękowania dla świata nauki za owocną współpracę i możliwość wspólnego rozmawiania o sprawach niezwykle istotnych.

Źródło informacji i zdjęć: www.podlaski.strazgraniczna.pl

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv