Święty Jan Teolog uważany jest za najmłodszego z apostołów i umiłowanego ucznia Chrystusa. Tradycja chrześcijańska, zarówno w kościołach wschodnich jak zachodnich przypisuje mu autorstwo Ewangelii Jana, Objawienia św. Jana i trzech listów.
Jest patronem ludzi uczących się pisania ikon, wiernych modlących się o zgodę i pomyślność rodziny oraz rybaków.
Jako jedyny z apostołów zmarł śmiercią naturalną. Za swą ewangeliczną naukę o Bogu Słowie cerkiew nazywa go "Bogosłowem" (Teologiem) oraz Apostołem miłości.
W Nabożeństwie w intencji św. Jana Teologa oprócz zgromadzonych wiernych uczestniczył Ks. proboszcz Parafii w Dąbrowie Białostockiej Mikołaj Dejneko, ks. Marek Kozłowski - Wikariusz dąbrowskiej parafii, ks. prot. Józef Sitkiewicz-Proboszcz Parafii w Nowym Dworze, ks. prot. Jarosław Grygiewicz - Proboszcz Parafii w Kuźnicy Białostockiej, oraz o. Wiaczesław (Dejneko) z monasteru w Sakach.
Dla niektórych wiernych takie właśnie święto jest okazją do spotkania się ze znajomymi, rodziną, oraz jest swego rodzaju duchową odskocznią od życia codziennego.
W sztuce zachodniej Jan Ewangelista ukazywany jest niekiedy jako rybak. Ma też kilka innych atrybutów: kielich z jadowitym wężem, smoka, naczynie lub kocioł z olejem, gołębicę, kielich z Hostią, siedem apokaliptycznych plag. Na Zachodzie uważany jest też za patrona Albanii, Azji Mniejszej, aptekarzy, bednarzy, dziewic, zawodów związanych z pisaniem i przepisywaniem, owczarzy, płatnerzy, ślusarzy, teologów, uprawiających winorośl, wdów.
Imię Jan pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „Bóg jest łaskawy”.
/TL/