Podstawowy wzrost liczby zdarzeń odnotowano w pożarach – 21 zdarzeń (24%). Wzrost ten spowodowany był zwiększeniem ilości pożarów w uprawach i rolnictwie oraz innych obiektach (min. wzrost ilości pożarów suchych traw w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi). Zanotowano również wzrost alarmów fałszywych (6 interwencji). Pomimo ogólnego wzrostu liczby zdarzeń – zanotowano ich 20% spadek w miejscowych zagrożeniach (14 zdarzeń), głównie w środkach transportu oraz innych obiektach spowodowany panującymi warunkami atmosferycznymi (silne wiatry).
W wyniku zdarzeń powstałych na terenie powiatu rannych zostało 16 osób (spadek w stosunku do roku 2014 o 7 osób). Zanotowano również 2 ofiary śmiertelne (wzrost w stosunku do roku 2014 o 1 osobę).
Pierwszy kwartał to 107 pożarów, do których wyjeżdżało 395 strażaków z PSP i 547 strażaków Z OSP. To również 57 miejscowych zagrożeń, głównie w obiektach mieszkalnych i środkach transportu. Wyjeżdżało do nich 192 strażaków PSP i 148 z OSP.
W samym marcu głównym problemem były pożary suchych traw. Jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu sokólskiego wyjeżdżały 37 razy do pożarów suchych traw na obszarach rolnych, terenach nierolniczych, poboczach dróg i szlaków kolejowych. Stanowiło to 55% wszystkich powstałych pożarów w miesiącu. Łączna powierzchnia spalonych obszarów wyniosła około 9,47 ha. Najwięcej zdarzeń powstało na terenie gminy Sokółka – 17 interwencji. Podczas prowadzonych działań związanych z ograniczaniem rozprzestrzeniania się i gaszeniem pożarów suchych traw udało się uratować mienie o łącznej wartości ok. 450 tys. zł. (min. lasy, budynki, itp.) Zdarzenia te w większości przypadków są skutkiem ludzkiej nieostrożności i bezmyślności związanej z wypalaniem pozostałości roślinnych, zdarzają się też przypadki celowych podpaleń. Pożary te stwarzają również zagrożenie dla życia oraz powodują duże straty materialne w mieniu:
17 marca 2015 r. w miejscowości Trofimówka, gmina Janów pożar suchej trawy rozprzestrzenił się na budynek gospodarczy. Tylko szybka akcja strażaków spowodowała, że straty materialne w obiekcie były minimalne - w wyniku pożaru spaleniu uległa przybudówka oraz częściowo więźba dachowa w/w obiektu. Rozprzestrzeniający się pożar zagrażał również dla budynku mieszkalnego i gospodarczego.
Również 17 marca 2015 r. pożar nasypu kolejowego w miejscowości Sokółka mógł skończyć się tragicznie dla mężczyzny, który został uratowany przed rozprzestrzeniającym się pożarem suchej trawy przez osobę postronną.
W marcu br. odnotowano również 6 pożarów na obszarach leśnych w gminach Dąbrowa Białostocka, Suchowola, Janów, Nowy Dwór i Sokółka, w których spaleniu uległo poszycie na łącznej powierzchni ok. 2,62 ha. Podczas prowadzonych działań związanych z ograniczaniem rozprzestrzeniania się i gaszeniem pożarów lasów udało się uratować mienie o łącznej wartości ok. 266 tys. zł.
Źródło: www.sokolka.straz.bialystok.pl