poniedziałek, 23 marzec 2020 13:34

Wielkanoc bez święcenia pokarmów

W tym roku w kościołach nie będzie święcenia pokarmów na wielkanocny stół. Takie jest zalecenie biskupów, w związku z zagrożeniem epidemicznym, jakie wywołał koronawirus.

OGRANICZENIA NA CZAS TRIDUUM PASCHALNEGO.

Liturgia Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, podobnie jak dla niedzielnych mszy św., ograniczona jest do udziału maksymalnie 50 osób. Biskupi zalecają uczestnictwo za pośrednictwem środków społecznego przekazu, takich jak telewizja, radio, internet.

W Wielką Sobotę w kościołach nie będzie kultywowany tradycyjny obrzęd święcenia pokarmów na wielkanocny stół.  Prezydium KEP stwierdza, że “nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów”. Zamiast tego proponowane jest błogosławieństwo posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich” (tekst ma być udostępniany na parafialnych stronach internetowych).

“Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. Obowiązkowy jest udział w Mszy Świętej w Niedzielę Zmartwychwstania (obowiązek ten spełnia się też przez uczestnictwo w liturgii Wigilii Paschalnej)” - stwierdza Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. (To ostatnie stwierdzenie może jednak ulec zmianie - biskupi będą zmuszeni udzielić dyspensy również od udziału w mszy św. Niedzieli Zmartwychwstania, jeśli okaże się, że nadal wymaga tego sytuacja epidemiczna w kraju.

Świątynie w Wielkim Poście otwarte mają być w ciągu dnia, a w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę - również w nocy. W związku z ograniczeniami sanitarnymi, jakie obejmują udziała w mszach św., biskupi zachęcają wiernych, by korzystali z możliwości nocnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek, a także z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim w Wielką Sobotę.

“Wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne) pozostają zawieszone, a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcamy do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania. Prosimy natomiast kapłanów i osoby konsekrowane o odprawianie ich w swoich parafiach i wspólnotach oraz transmitowanie na stronach internetowych, tak by wierni w sposób duchowy mogli w nich uczestniczyć”.

CO ZE SPOWIEDZIĄ ŚWIĘTĄ?
Proboszczowie mają już teraz wyznaczyć dodatkowe dyżury spowiedników - poza mszą św. - tak, aby uniknąć większych skupisk osób przystępujących do sakramentu pokuty i pojednania. Możliwa jest tylko i wyłącznie spowiedź indywidualna i bezpośrednia - wykluczona forma elektroniczna, przez telefon albo za pośrednictwem internetu. Z powodów sanitarnych zawieszona zostaje możliwość korzystania z zamkniętych konfesjonałów. Gdzie więc powinna odbywać się spowiedź? W przestrzeni kościoła, ale w razie potrzeby może to być także kaplica lub inne pomieszczenie zamknięte (np. zakrystia, sala katechetyczna, biuro parafialne lub inne godne miejsce). “W kaplicach/pomieszczeniach penitent może spowiadać się klęcząc lub siedząc z zachowaniem prywatności, zasad bezpieczeństwa i odpowiedniej odległości od spowiednika”.

Dalsze zalecenia mają być wydawane w miarę rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.  

TUTAJ zobacz wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach

źródło:episkopat.pl

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv