Eliminacje centralne konkursu, w którym udział wzięła Julita, odbyły się 18 kwietnia w Krakowie na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jak czytamy na stronie internetowej LO w Sokółce, konkurs miał na celu propagowanie szeroko pojętej humanistyki wśród młodzieży licealnej i składał się z dwóch etapów. Etap pierwszy wymagał napisania eseju na jeden z tematów zaproponowanych przez Komisję Naukową Konkursu. Praca Julity, pod prowokacyjnym tytułem: „Nienawidzę cię Polsko - o granicach wolności artystycznej”, została zakwalifikowana do etapu centralnego. Etap drugi, do którego dopuszczono osiemnaście osób z całej Polski, badał umiejętności przemawiania na podany przez Jury temat. A tematy były różnorodne, bo ideą przyświecającą organizatorowi konkursu była chęć wyjścia naprzeciw poglądom, spostrzeżeniom i fascynacjom młodych ludzi, ale jednocześnie sprawdzenie, na ile swoją wiedzę są w stanie przełożyć na tekst i mowę. Konkurs miał przede wszystkim pokazać, że świat istnieje zarówno materialnie, jak i duchowo – można odnaleźć jego cząstkę w literaturze, w języku, w otaczającej nas kulturze. Dlatego tematy dotyczyły m.in. współczesnego ujęcia mitów narodowych, czy galerii handlowej jako świątyni konsumpcjonizmu. Julita wylosowała temat: „Kultura selfie”.
Po zsumowaniu punktów, jakie uczestnicy zdobyli w dwóch etapach, władze Uniwersytetu wyłoniły ośmiu laureatów, którzy otrzymali indeksy na studia stacjonarne pierwszego stopnia prowadzone przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród nich była Julita Różak!
To już drugi indeks Julity. W ubiegłym roku szkolnym uczennica została laureatką II miejsca XI Ogólnopolskiego Konkursu „Historia i kultura Żydów polskich”, co zagwarantowało jej wstęp na filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Teraz może wybierać między dwiema najlepszymi uczelniami w kraju.
Do obu konkursów Julita przygotowywała się pod opieką nauczycielki jęz. polskiego - Małgorzaty Kułakowskiej.
18 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbył się finał okręgowy XXX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Wśród ponad siedemdziesięciu uczestników znaleźli się uczniowie naszego LO: Anna Sienkiewicz z kl. 3c (profil medyczny) oraz Piotr Ryszkiewicz z kl. 1c (profil medyczny). Po zakończeniu części pisemnej dwunastu uczniów z najlepszymi wynikami zostało zakwalifikowanych do części ustnej. Do tej dwunastki wszedł Piotrek Ryszkiewicz, który ostatecznie po części ustnej zajął III miejsce w okręgu i będzie reprezentował nasze województwo podczas eliminacji centralnych, które odbędą się w czerwcu w Warszawie. Już teraz Piotrek jako finalista etapu okręgowego ma wstęp na kierunki przyrodnicze na 60 uczelniach w kraju. Opiekunem ucznia jest nauczycielka biologii - Grażyna Laszuk.
Sześcioro uczniów liceum wzięło udział w XII Edycji Konkursu Wiedzy o Rosji, organizatorem którego było Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Polsce Oddział w Białymstoku. Pisemny etap konkursu odbył się 27.03.2015 na wydziale pedagogiki i psychologii UwB, a część ustna 01.04.2015 w Muzeum Wojska w Białymstoku. W tym roku tematem była Syberia. Zakres materiału był bardzo obszerny - dotyczył między innymi geografii Syberii, jej historii i kultury. Wiedza zaprezentowana przez naszych uczniów była na tyle duża, że zaowocowała zdobyciem przez Pawła Jacewicza kl. IIb Grand Prix, Karolina Puciłowska kl. IIIc zajęła I miejsce, a Jolanta Pietrasz kl. IIIc i Paweł Szymaniuk kl. IIb otrzymali wyróżnienie. Opiekunem uczniów jest nauczycielka jęz.rosyjskiego – Anna Borys.
Źródło: www.lo.sokolka.net.pl