środa, 30 czerwiec 2021 13:28

Co masz na telefonie, czyli rzut oka na bestsellerowe kategorie aplikacji mobilnych [Ogłoszenie]

Wszystkim fanom filmów z fabułą w czasach przed-komputerowych, którzy z utęsknieniem czekają na wielką burzę słoneczną cofającą nas do codzienności pełnej herosów w zbrojach, drewnianych okrętów, czy też powszechnej jazdy konnej i dorożek — rozumiem Was, lecz spróbujemy dziś poszukać satysfakcji gdzie indziej. Każdemu natomiast entuzjaście futuryzmu i niesamowitych możliwości dostrzegalnych już coraz mocniej na horyzoncie (zdarzeń) – mamy obecnie złoty wiek, a część jego owoców każdy ma już od dawna w kieszeni. 

Tak, zgadza się. Chodzi o telefon, a bardziej precyzyjnie o smartfon. Jednak czym byłoby to małe urządzenie bez wszystkich możliwości, jakie otwierają przed nami dopiero aplikacje, które w liczbie oscylującej aktualnie w granicach 3 mln (tylko tych dostępnych na sklepie Google Play), pomagają nam na co dzień w niejednym wyzwaniu.

Co to w ogóle jest aplikacja?

Pamiętam, jak ponad dwadzieścia lat temu klikając ikonę Internet Explorer, byłem jednocześnie skołowany i oczarowany tym, że to „cały Internet”. Dopiero później powoli doszedłem do tego, że to tylko przeglądarka. Z podobną fascynacją i całe szczęście już z większą dawką wiedzy jeszcze jakieś dziesięć lat temu odkrywałem pierwsze popularne aplikacje mobilne oraz atuty, jakie niosły ze sobą w zestawieniu choćby z programami komputerowymi. Na chłopski rozum można te dwie rzeczy ze sobą porównać i powinno to wystarczyć w zrozumieniu ich genezy, jak i celowości.

Typy i zastosowanie aplikacji

Z perspektywy nerda aplikacje dzieli się na natywne, webowe i hybrydowe. Z tym że umówmy się – kogo to interesuje. W skrócie sprowadza się to do tego, czy aplikacja jest skonstruowana tak, by stale łączyć się z Internetem, czy może tak jak podczas sprawdzania czy ktoś jest zaszczepiony, jest ona w stanie skutecznie funkcjonować offline.  

Z kolei mówiąc o zastosowaniu aplikacji mobilnych łatwo dojść do wniosku, że po pierwsze jedyną granicą jest wyobraźnia, a po drugie zapewne części jeszcze nawet nie potrafimy sobie zwizualizować, gdyż zależne jest to od rozwoju pozostałych technologii. Znanym i logicznym podziałem ze względu na funkcjonalność jest ten:

    Aplikacje społecznościowe – np.: Instagram, Messenger, Whatsapp

    Aplikacje bankowe (finansowe) – np.: mBank, ING mobile, Revolut, IKO

    Aplikacje nawigacyjne (GPS) – np.: Google Maps, JakDojade, Here We Go

    Aplikacje sportowe – np.: Endomondo, HeadSpace, Runtastic

    Aplikacje zakupowe – np.: Allegro, Ceneo, OLX

    Aplikacje multimedialne – np.: Youtube, Netflix, Spotify

i z racji wyjątkowej popularności wspomniane osobno:

    Aplikacje GRY  

Popularne kategorie aplikacji

Otóż to! Prawie 1,5x bardziej popularne od kategorii nr 2 w tym rankingu, są wszelkiego rodzaju aplikacje z grami. Na drugim miejscu plasuje się kategoria apek związanych z edukacją, a na ostatnim miejscu podium znajdziemy aplikacje biznesowe. Ciekawe, czy do tej kategorii można by zaliczyć apkę LUPE do komunikacji między mieszkańcami Sokółki a władzami lokalnymi i służbami miejskimi. Jeśli nie znasz – warto. Interesujące też, do której kategorii wrzuca się teraz aplikacje mobilne związane z koronawirusem. Na przykład tę od kwarantanny domowej, trochę na siłę wpychaną Polakom do ich smartfonów.

 
No dobrze, ale skoro gry mobilne to numer jeden na liście wszystkich kategorii aplikacji, to jaki rodzaje gier przoduje w tym wyścigu o najbardziej popularną rozrywkę na smartfony? Okazuje się, że na pierwszym miejscu znajdziemy gry typu Puzzle. Na drugim gry hazardowe — kasyna, a na trzecim wszystkie RPG. Na szczególną uwagę w tej punktacji zasługuje polska odsłona przewodnika po najlepszych kasynach online 2021 - VegasSlotsOnline, na której znajdziemy masę wskazówek do popularnych aplikacji z grami hazardowymi z szansą na odebranie bonusu w wysokości nawet 3000 zł. Dostępne są tam gry kasynowe, klasyczne automaty, czy też gry wideo od takich dostawców jak Microgaming, czy Novomatic.

Zawsze w zasięgu

W pewnym sensie widać wyższość apek nad softem, którego używamy stacjonarnie. W porównaniu z PC, czy laptopami, używamy ich w zasadzie wszędzie i możemy to robić błyskawicznie oraz bez żadnego wysiłku na dostępnym pod ręką telefonie. Choć często mniej zaawansowane niż profesjonalne oprogramowanie, to wielokrotnie bardziej praktyczne i usłużne na każdym kroku naszej codzienności. I niezależnie czy korzysta się z Androida i aplikacje nabywa się z Google Play; z iOS i często odwiedza się AppStore, czy może pozostaje się przy alternatywach takich jak Aptoide lub Appland – wszystko mamy dzisiaj na wyciągnięcie ręki. Transport? Gry i rozrywka? Zdrowie i fitness? Wszystko dostępne tu i teraz. Jak wskazuje jeden z najbardziej znanych portali poruszających tematykę aplikacji mobilnych w Polsce, aż 83% badanych osób deklaruje, że aplikacje w znacznym stopniu ułatwiają ich życie codzienne.

Popularne czy użyteczne?

Oczywiście czasami będzie to jedno i to samo, a czasami zwyczajnie wybór jest Twój. Przecież nie trzeba mieć wszystkiego co najbardziej popularne. Złota zasada jest taka — bez względu na rodzaj aplikacji, instalowanej na smartfonie, powinna ona w jakiś sposób ułatwiać życie. W szkole, w pracy, w biznesie, czy też po prostu podczas zabawy. Nikt przecież nie lubi tracić pamięci na coś, co tylko spowalnia hardware. Wykorzystaj tę okazję na odświeżenie listy aplikacji na swoim sprzęcie.

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv