Pani Anna przedstawiła gościom garść statystyk. W Polsce wyrzuca się 9 milionów ton żywności rocznie! Marnujemy mniej więcej ⅓ naszych zakupów, ponieważ nie wiemy, jak gospodarować zakupioną żywnością. Wyrzucając jedzenia marnujemy nasze pieniądze, marnujemy wodę wykorzystaną do wyprodukowania żywności i pogłębiamy problemy klimatyczne.
Pokrótce omówiła także ideę freeganizmu (antykonsumpcyjny styl życia wyrażany poprzez sprzeciw przed marnotrawieniem zasobów) i foodsheringu (dzielenie się jedzeniem).
Z prezentacji uczestnicy dowiedzieli się, że marnując żywność marnujemy także energię! Okazuje się, że do wytworzenia 9 milionów ton jedzenia zużywa się ponad 1,7 miliarda m₃ wody - to tyle co dwie wanny wody dziennie wylewane przez każdego Polaka!
W części praktycznej cały zespół wykonał woskowijkę oraz świecę z wosku pszczelego, którą każdy mógł ozdobić według indywidualnych upodobań. Tę część zajęć uczestnicy lubią najbardziej. Taki czas to wspaniała integracja grupy.
Zwieńczeniem projektu będzie broszura oraz e-book „Jedz – nie marnuj” dostępny już niebawem w Bibliotece Publicznej w Sokółce.