wtorek, 17 sierpień 2021 09:48

Nadpłata kredytu hipotecznego - czy warto? [Artykuł sponsorwoany]

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie udzielane na wysoką kwotę. Okres spłaty często wynosi nawet kilkadziesiąt lat i jest uzależniony od rodzaju rat i możliwości finansowych.

Nadpłata kredytu hipotecznego - czy warto?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie udzielane na wysoką kwotę. Okres spłaty często wynosi nawet kilkadziesiąt lat i jest uzależniony od rodzaju rat i możliwości finansowych. To niekomfortowa sytuacja, która dodatkowo niekorzystnie wpływa na zdolność kredytową, zamykając drogę do innych produktów bankowych. Wiele osób decyduje się więc na nadpłatę kredytu hipotecznego, ale czy to faktycznie dobre rozwiązanie? Sprawdziliśmy!

Czym jest nadpłata kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to często jedyne wyjście, aby móc spełnić marzenia o własnym mieszkaniu. Rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że taka forma finansowania cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób, które nie są w stanie zgromadzić kapitału potrzebnego do zakupu domu. Kredyt hipoteczny jest spłacany długoterminowo, dlatego trudno przewidzieć, jak zmieni się sytuacja finansowa kredytobiorcy za klika lat. Jeżeli ulegnie poprawie, istnieje możliwość nadpłaty kredytu hipotecznego. Polega to na wpłacaniu wyższych rat niż te, które zostały ustalone w harmonogramie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/nadplata-kredytu-hipotecznego-czy-warto/. Głównym celem nadpłaty jest wcześniejsze pozbycie się zadłużenia, co jednocześnie przyczyni się do zmniejszenia całkowitego kosztu kredytu.

Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego?

Podpisując umowę z bankiem zobowiązujesz się do regularnej spłaty zobowiązania według ustalonego harmonogramu. Instytucje elastycznie podchodzą do potrzeb swoich klientów, dopasowując wysokość rat do ich możliwości finansowych. Jeżeli jednak Twoja sytuacja ulegnie poprawie lub dostaniesz dodatkowy zastrzyk gotówki, masz prawo wpłacić wyższą kwotę niż obowiązująca rata. Możesz to zrobić jednorazowo lub w wybranych przez Ciebie miesiącach, kiedy dysponujesz większą gotówką. Nie musisz przy tym informować banku o nadpłacie kredytu, gdyż zadłużenie automatycznie maleje zgodnie z dokonywanymi przez Ciebie wpłatami. Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły i niektóre instytucje wymagają podpisania aneksu od umowy. Zanim więc zdecydujesz się nadpłacać kredyt, powinieneś sprawdzić zasady obowiązujące u Twojego kredytodawcy.

Dlaczego warto dokonywać nadpłaty kredytu hipotecznego?

Zadłużenie to stresująca sytuacja, dlatego większość osób stara się jej unikać. Czasami jest to jednak niemożliwe, jak w przypadku kredytu hipotecznego, który jest często jedynym rozwiązaniem, aby sfinansować zakup mieszkania. Najważniejsze jest to, aby terminowo wywiązywać się rat określonych w umowie lub nadpłacać je, przelewając do banku wyższe kwoty. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet, takich jak:

  • szybsze wyjście z zadłużenia.
  • obniżenie odsetek,
  • mniejszy całkowity koszt kredytu,
  • poprawa zdolności kredytowej,
  • pozytywny wpływ na historię BIK,
  • komfort psychiczny.

Nadpłata kredytu hipotecznego może się wiązać z naliczaniem prowizji, jednak coraz więcej banków odchodzi od pobierania takich opłat. Zgodnie z przepisami prawa, jeżeli spłacasz kredyt dłużej niż 3 lata, prowizje w ogóle nie mogą być naliczane. W pozostałych wypadkach ich wysokość nie może przekraczać 3% nadpłacanej kwoty.

Które banki umożliwiają nadpłatę kredytu hipotecznego?

Nadpłata kredytu hipotecznego to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu szybciej uwolnisz się od zadłużenia. Zdecydowana większość banków umożliwia regulowanie rat w wyższych kwotach, ale niektóre z nich nie oferują takiej opcji. Jeżeli szukasz dla siebie najlepszego sposobu finansowania zakupu nieruchomości, kredyt hipoteczny (oprocentowanie, RRSO, prowizje) porównasz na finanse.rankomat.pl. Przeanalizujesz tam również szczegóły danej oferty i sprawdzisz, czy bank umożliwia nadpłacanie kredytu. Dowiesz się także, który kredytodawca jest Ci w stanie zaproponować najkorzystniejsze warunki współpracy oraz najniższe koszty obsługi kredytu. Na stronie oprócz rankingu jest dostępny kalkulator, za pomocą którego obliczysz przybliżony poziom Twojej zdolności kredytowej. W ten sposób sprawdzisz, w jakiej wysokości kredyt masz szansę uzyskać.

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv