środa, 18 sierpień 2021 10:34

Coraz więcej migrantów próbuje przekroczyć polsko-białoruską granicę - nowe dane MSWiA

Tylko w tym miesiącu prawie 2 tysiące imigrantów próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Takie dane publikuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W obliczu kryzysu migracyjnego rząd przyjął specjalny projekt ustawy.

Blisko 2 tysiące nielegalnych imigrantów

MSWiA podało zaktualizowane statystyki. Okazuje się, że tylko w sierpniu polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 1935 osób. W 1175 przypadkach Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy, czyli prawdopodobnie odesłała imigrantów na Białoruś, 760 cudzoziemców trafiło natomiast do zamkniętych ośrodków w Polsce.

Resort poinformował również, że prowadzi rozmowy z Białorusinami. W poniedziałek (16.08) zorganizowano robocze spotkanie w ramach Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Transgranicznej. Polskiej delegacji przewodniczył podsekretarz stanu w MSWiA Bartosz Grodecki, który w resorcie zajmuje się polityką migracyjną. Białorusinów reprezentował tamtejszy wiceminister spraw zagranicznych Jewgienij Szestakow.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że spotkanie dotyczyło kwestii bezpieczeństwa na granicy i "kwestii techniczno-prawnych". Nie wiadomo, jakie są rezultaty tego spotkania.

Projekt nowelizacji przepisów dotyczących nielegalnej migracji

Rada Ministrów we wtorek (17.08) przyjęła przygotowany w MSWiA projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


    - Proponowane zmiany mają na celu dostosowanie przepisów prawa krajowego do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej UE w zakresie sprawnego przeprowadzania postępowań w sprawie nielegalnego przekroczenia granicy zewnętrznej UE, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i ochronie porządku publicznego - podkreślono w wykazie prac legislacyjnych rządu.


Według podanych tam informacji projekt wprowadza regulacje, które "odformalizują i przyspieszą prowadzone postępowania w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu" z terytorium RP.

W wykazie czytamy, że projekt wprowadza też zmiany w zakresie możliwości pozostawienia bez rozpoznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, jeśli zostanie on złożony przez cudzoziemca, który został zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE i w jej pobliżu, chyba że przybył on "bezpośrednio z terytorium, na którym jego życiu lub wolności zagrażało niebezpieczeństwo prześladowania lub ryzyko wyrządzenia poważnej krzywdy, oraz przedstawił wiarygodne przyczyny nielegalnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej niezwłocznie po przekroczeniu granicy".

Ta zmiana, według projektodawców, ma na celu przeciwdziałanie "nadużywaniu przez cudzoziemców postępowania o udzielenie ochrony międzynarodowej".

Źródło:www.radio.bialystok.pl

Zdjęcia:www.podlaski.strazgraniczna.pl

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv