poniedziałek, 08 listopad 2021 08:13

Kupujesz dom? Pięć najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć

Zakup domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Aby móc kupić wymarzony kawałek własnej przestrzeni, prywatności i azylu od powszechnego zgiełku, poświęcamy całe oszczędności życia bądź zaciągamy kredyt na wiele długich lat. O czym należy pamiętać i wiedzieć podczas zakupu domu by dokonać udanego zakupu? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy! 

1.Forma prawna nieruchomości oraz działki 

Pierwszą kluczową kwestią, jaką należy skontrolować podczas zakupu wymarzonego domu, który wpadł nam w oko jest jego forma prawna, a także działki na której się znajduje. 

Stan prawny danej nieruchomości określa jej wszelkie prawa oraz obowiązki, które w czasie, gdy stajemy się właścicielami przechodzą automatycznie na nas. Dlatego tak kluczową kwestią jest sprawdzenie i uregulowanie stanu prawnego.

Jaki jest najprostszy i najbardziej wiarygodny sposób na sprawdzenie wszelkich informacji dotyczących nieruchomości? Jej księga wieczysta. Z niej dowiemy się o wszelkich roszczeniach ciążących na nieruchomości (w tym o ewentualnej hipotece), jej aktualnych właścicielach, powierzchni czy spisie pomieszczeń. 

Przeglądając księgi wieczyste nie należy pomijać wzmianek. Są to zazwyczaj wnioski dotyczące nieruchomości, które nie zostały jeszcze rozpatrzone, co może oznaczać, że w księdze wieczystej znajdują się nieaktualne informacje.

  1. Rynek wtórny czy deweloper?

Kupując dom należy wiedzieć z "jakich rąk" go pozyskujemy. To ważne, czy kupujemy dom nowy od dewelopera czy używany od poprzedniego właściciela. Procedura zakupu wygląda nieco inaczej. 

Kupując dom od dewelopera, przede wszystkim należy sprawdzić jego wiarygodność oraz dokładnie przeanalizować całą inwestycję. Warto również przeanalizować opinię na temat inwestora. Najlepiej szukać wszelkich informacji w Polskiej Wywiadowni Gospodarczej czy Krajowym Rejestrze Sądowym. Warto także dopilnować, by cena domu objęła przeniesienie własności domu, działki, oraz drogi dojazdowej na nabywcę. Należy także sprawdzić, czy deweloper posiada pozwolenie na budowę, prospekt informacyjny oraz projekt budowlany i wykonawczy. Warto także wiedzieć, że za dom, który buduje deweloper płaci się w trakcie realizacji inwestycji a nie po jej zakończeniu. Należy dlatego zawrzeć w umowie przedwstępnej zapis o karach za niedotrzymanie terminu przez dewelopera. 

Zakup domu używanego wygląda zupełnie inaczej. Tutaj nie ma ryzyka upadłości dewelopera czy niewykonania inwestycji na czas. Tu występuje ryzyko zakupu domu poszacowanego, wymagającego włożenia bardzo dużej sumy pieniędzy czy zlokalizowanego w okolicy z uciążliwymi sąsiadami. Przeniesienie własności następuje z momentem podpisania umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości.

  1. Jakie elementy sprawdzać podczas oglądania domów?

Dom który się nam podoba najlepiej oglądać z fachowcem budowlanym. Zbada on stan techniczny nieruchomości, wyceni koszt remontu czy naprawy usterek. Podczas wizyty należy także zweryfikować dokumentację oraz projekt architektoniczno - budowlany ze stanem faktycznym domu. 

Podczas luźnej pogawędki spróbuj wypytać o okolice i sąsiadów. Rozmowa w przyjaznej atmosferze przyniesie więcej informacji niż suche odpowiedzi na formalnie zadawane pytania. W domu używanym warto obejrzeć:

- stan ogrodzenia,

- porządek w ogródku,

- kondycję chodnika,

- elewacje budynku.

  1. Sprawdź rodzaj działki 

Należy sprawdzić, na jakiej działce ulokowana jest nieruchomość. Nie każda inwestycja może być wykonana na każdym rodzaju gruntu, dlatego należy się tej kwestii także uważnie przyjrzeć. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego odpowie na nurtujące nas pytania. Należy także zwrócić uwagę na jakie cele przeznaczone są działki sąsiednie. Nie byłoby komfortowo, gdyby za dwa lata obok naszej działki powstałaby fabryka. 

Działki dzieli się na: leśne, siedliskowe, inwestycyjne, rekreacyjne, rolne oraz budowlane. Typową działką pod dom jest działka budowlana. Na działce rekreacyjnej można wybudować jedynie niewielki obiekt. 

Sprawdź współwłasność

Jeśli dom z rynku wtórnego należy do kilku osób, należy dokładnie sprawdzić wszystkich współwłaścicieli. To bardzo kluczowa kwestia w celu nabycia całej własności danej nieruchomości. Jeśli dom należy do kilku właścicieli, każdy z nich ma swój udział. Udział to część własności wyrażona w ułamku. Od jednej osoby można nabyć tylko udział należący do niej. Aby w pełni uzyskać prawo własności do domu, który należy do wielu właścicieli, każdy z nich musi przenieść na nas swój udział. Dlatego tak szalenie ważne jest dotarcie do wszystkich współwłaścicieli nieruchomości i spisanie umowy z wszystkimi współwłaścicielami. 

Jak widać, zakup domu wiąże się z wieloma formalnościami. Ich dopilnowanie i zdobycie wiedzy w kluczowych kwestiach daje gwarancję udanego zakupu domu. Jeśl nie czujesz się na siłach, zawsze możesz udać się do specjalistów, którzy Ci w tym pomogą, tak jak Biuro Nieruchomości Expert.

Do dzieła!

 

 

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv