Początek spotkania o godz. 17:30 , dnia 25 maja (poniedziałek), w czytelni biblioteki, Os. Centrum 21.
Autor od lat opisuje burzliwe dzieje ziem kresowych. Otrzymaliśmy fascynującą opowieść, w której splatają się losy wielu bohaterów, Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców, Rosjan, Ormian i Karaimów. Miłośnicy Lwowa odnajdą w niej niepowtarzalny klimat przedwojennego miasta, jego życia duchowego, towarzyskich spotkań. Wielka i tragiczna miłość polskiej dziewczyny i ukraińskiego chłopca ujawnia sens ludzkiej egzystencji w poszukiwaniu prawdy w podzielonym świecie. Porywająca akcja, klarowny i piękny język, a przede wszystkim głębia psychologiczna nadają koloryt i smak autentycznym wydarzeniom. Ukraiński kochanek stawia podstawowe pytania o wartość ludzkiego życia i sens historii. To znakomity kresowy epos, w którym odkrywamy polskie losy i naszą zagubioną pamięć.
Stanisław Srokowski urodził się na Kresach Wschodnich. Pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, nauczyciel akademicki i publicysta.
Zadebiutował w 1958 r. w Opolu. Od 1995 r. jest redaktorem naczelnym założonego przez siebie czasopisma edukacyjno-twórczego, tworzonego przez dzieci i młodzież w wieku 8-16 lat "Nowe Twarze" (wcześniejszy tytuł "Gazeta Dzieci"). Przez wiele lat należał do Związku Literatów Polskich oraz ZAIKS-u. Należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.
W swoich ostatnich powieściach:
"Ukraiński kochanek"
"Zdrada"
opowiadaniu "Nienawiść"
nawiązuje do wydarzeń z 1943 r. oraz stosunków polsko-ukraińskich na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej.
Autor od lat opisuje burzliwe dzieje ziem kresowych.
Informacje i zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości Katarzyny Bułkowskiej z Biblioteki Publicznej w Sokółce.