wtorek, 04 październik 2022 10:56

Jak można określić realną stopę procentową? [Artykuł Sponsorowany]

Bank Centralny publicznie ogłasza wysokość stopy procentowej. Dzieje się tak przy okazji zmiany najważniejszych wskaźników wpływających na ekonomię i wartość pieniądza. Obecnie RPP pod przewodnictwem profesora Adama Glapińskiego zapowiedziało kolejne podwyżki stóp procentowych, które mają nastąpić w najbliższych miesiącach.

Gdyby się jednak dobrze zastanowić, to informacja na temat tej wielkości nie odzwierciedla w pełni tego, co dzieje się z wartością pieniądza. Można to jednak sprawdzić w bardzo prosty sposób, dokonując prostych obliczeń.

Obliczanie wysokości realnej stopy, niepublikowanej przez Bank Centralny

Stopa realna jest miarą wartości pieniądza, która uwzględnia inflację. Z tego powodu może być uznawana za wiarygodny wskaźnik, który pokazuje, jaki jest realny wzrost kapitału. Można wyliczyć tę wartość według prostego wzoru:


R = (rn - i)/(1+i)


W tym wzorze pod znakiem rn znajduje się referencyjna stopa procentowa, która obecnie wynosi 6,75%. Za literą i kryje się inflacja, która zgodnie z odczytami z sierpnia wyniosła 16,1%. Wynik obliczony zgodnie z tym wzorem powinien wynosić -5,46% realnej stopy procentowej. Oznacza to w praktyce, że na rynku są negatywne stopy procentowe.

Dlaczego warto znać rzeczywistą wysokość ceny pieniądza?

Znajomość realnej stopy procentowej może diametralnie zmienić postrzeganie sytuacji finansowej oraz działań podejmowanych przez władze monetarne. Zamiast słuchać uspokajających zapewnień prezesa Glapińskiego lepiej jest powiedzieć: sprawdzam! Fakty mówią same za siebie – kto nie inwestuje, ten realnie traci wartość swoich pieniędzy. Pokazuje to również, jaką minimalną stopę zwrotu należy uzyskać na rynku, aby przynajmniej w pewnym stopniu ochronić swój kapitał. Jest też wskaźnikiem pokazującym, które aktywa będą atrakcyjnie wyceniane w obecnej fazie koniunkturalnej. Jeśli chcesz zainwestować w atrakcyjne fundusze ETF, to obejrzyj stronę poświęconą tematyce funduszy pasywnych. W okresie negatywnych realnych stóp procentowych najlepszą inwestycją są surowce, metale szlachetne oraz instrumenty oparte o te aktywa.

Na co jeszcze wpływa wysokość stopy procentowej?

Znajomość prawdziwej stopy procentowej jest przydatna również w przypadku brania kredytów konsumpcyjnych, hipotecznych oraz przy braniu pożyczek. Pozwala wybrać lepszą alternatywę i zobaczyć czy warto brać kredyt. Realne negatywne stopy to korzyść dla pożyczkodawców, którzy oddają mniejszy dług niż zaciągnęli. Jedynym warunkiem takiej sytuacji jest spłacanie pożyczek lub kredytów w oparciu o stałą stopę procentową.

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv