piątek, 16 grudzień 2022 10:06

W jakiej sytuacji znajduje się szpital w Sokółce [Film]

Dziś na Sesji Rady Powiatu zostało przedstawione sprawozdanie finansowe samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce. Tak jak w tamtym roku szpital odniósł wysokie straty 

W sprawozdaniu finansowym Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce za rok 2021 wystąpiła strata netto w wysokości 3 291 205,34 zł. Dyrektor realizując obowiązek ustawowy sporządził  w dniu 28.10.2022 r. i przedłożył do zatwierdzenia "Plan naprawczy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce". Plan naprawczy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce został opracowany z uwzględnieniem raportu o sytuacji ekonomiczno-finansowej i obejmuje działania naprawcze na lata 2022-2024.

Rada Powiatu Sokólskiego będąca podmiotem tworzącym dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce jest podmiotem właściwym do zatwierdzenie przedstawionego programu.


W sprawozdaniu zostały wymienione główne koszty szpitala.

Głównymi kosztami operacyjnymi Szpitala są koszty wynagrodzeń, usług obcych oraz zużycia materiałów i energii, które łącznie stanowią około 98% wszystkich kosztów operacyjnych. Koszty działalności operacyjnej wykazują z okresu na okres tendencję wzrostową.

W 2021 r. nastąpił znaczny wzrost w kosztach usług obcych o około 6%. co spowodowane było w głównej mierze wzrostem cen za świadczone na rzecz Szpitala usługi medyczne przez lekarzy i pielęgniarki na kontraktach medycznych, jak również wzrost ilości zlecanych przez Zakład badań diagnostycznych

Najważniejszym czynnikiem, który spowodował podwyższenie się kosztów operacyjnych był, wzrost wynagrodzeń i ich pochodnych w związku z wprowadzonymi zmianami (obligatoryjnymi) co do przyznania dodatkowego wynagrodzenia w formie dodatków oraz podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego między innymi dla grup zawodowych takie jak: lekarze, ratownicy, pielęgniarki oraz wywiązanie się z kolejnej podwyżki, wynagrodzenia zasadniczego 0 20% do wysokości wymaganego poziomu (100%) na dzień 01.07.2021 r.. zgodnie z ustawą z 8 czerwca 2017 r.

Koszty wynagrodzeń wzrosły o ok.30% w stosunku do poprzedniego okresu. Na rosnące koszty miały wpływ dodatki pielęgniarskie wynikające że zmian przepisów prawa, koszty wynagrodzeń personelu lekarskie; w związku ze zmianą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - od 1 lipca 2018 ze średniego wynagrodzenia zasadniczego oraz wzrost wynagrodzenia ratowników medycznych.


W sprawozdaniu zostały również wymienione przychody.


Głównymi przychodami Szpitala są przychody ze sprzedaży usług medycznych, w tym dla pacjentów ubezpieczonych w ramach powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Szpital uzyskuje również przychody z tytułu sprzedaży usług medycznych dla innych zakładów opieki zdrowotnej, NZOZ, osób fizycznych oraz z tytułu usług niemedycznych takich jak wynajem lokali i gabinetów. W ciągu ostatniego roku nastąpił wzrost przychodów ze sprzedaży o ok. 18,5% głównie w wyniku wzrostu przychodów ze sprzedaży usług medycznych łącznie z podwyżkami dla personelu medycznego oraz pozostałymi przychodami z wykonywania badań diagnostycznych dla firm zewnętrznych.
Należy nadmienić, że przychody z Narodowego Funduszu Zdrowia powiększone zostały o ustawowy wzrost wynagrodzeń zasadniczych- w roku 2021- o wartość 8 mln. zł.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację i wyniki poniższego zestawienia przychodów a w dalszej części opracowania kosztów wynika, że poziom sprzedaży w stosunku do ponoszonych wydatków dotyczących funkcjonowania Szpitala jest wyższy o 3% w stosunku rocznym. Utrzymująca się przez dłuższy okres tendencja przewagi kosztów nad przychodami doprowadziła do niekorzystnej sytuacji, kiedy została zachwiana sytuacja płynności finansowej Szpitala. W roku 2021 oraz bieżącym 2022 Szpital korzysta z aktywów pozyskanych ze źródeł zewnętrznych do spłaty bieżących zobowiązań. Jeżeli jednak wysokość sprzedaży nie wzrośnie nie będzie możliwości regularnego spłacania zaciągniętych kredytów co w konsekwencji doprowadzi do tzw. zatorów płatniczych i przekazania nieopłaconych zobowiązań do windykacji.

Analizując strukturę przychodów ze sprzedaży należy wskazać, iż jest ona względnie stała. Natomiast możliwość uzyskania wyższych wartości umowy, w tym zwiększonego ryczałtu/ wzrostu wartości wyceny procedur, nie wynikających tylko ze wzrostu środków przeznaczonych na wynagrodzenia, umożliwiłoby utrzymanie płynności finansowej Szpitala na bezpiecznym poziomie oraz jego rozwój. Przychody z usług medycznych stanowią 88% przychodów ze sprzedaży ogółem.

W tym punkcie została przeprowadzona dyskusja na temat wyglądu oraz pracy szpitala. 

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv