Zorza powstaje na skutek burz magnetycznych występujących na Słońcu, które wyrzucają w kierunku naszej planety ogromne ilości naładowanych cząsteczek. Cząsteczki te natrafiają na atmosferę i magnetosferę ziemską, pobudzając wodór i azot, w wyniku, czego możemy podziwiać ten nadzwyczajny spektakl.
Należy mieć na uwadze, że jest to dosyć „kapryśne” zjawisko, dlatego nigdy nie będziemy mieć stuprocentowej pewności, że uda nam się je zobaczyć. Zorza pokazuje się tylko nielicznym, co oznacza, że nie wystarczą chęci i cierpliwość. Trzeba mieć przede wszystkim dużo szczęścia. Jednak żadne zdjęcia nie oddadzą uroku tego wyjątkowego spektaklu, dlatego najlepiej zobaczyć go na własne oczy. Najlepszą porą na obserwację zorzy polarnej jest okres między równonocą jesienną a wiosenną, zawierającą się od 21 września do 21 marca.
Najłatwiej zaobserwować ją między godziną siedemnastą a pierwszą w nocy, gdy jest już ciemno. Obserwację utrudniają niesprzyjające warunki atmosferyczne: zachmurzone niebo, gęsty śnieg mogą skutecznie uniemożliwić oglądanie zorzy.
Jak wyglądało to na Suwalszczyźnie? Zobaczycie Państwo to na materiale nadesłanym przez jednego z naszych widzów, któremu w dniu 27.02.2023 rok podczas 4 godzinnej sesji zdjęciowej udało się zarejestrować to niecodzienne zjawisko.
Autor filmu: Krzysztof Paciorkowski
opr./TL/