Zakres działań projektu był bardzo szeroki, a w jego realizację zaangażowało się wiele osób. Oprócz działań o charakterze edukacyjnym, szkoła była też inicjatorem odrestaurowania nagrobka pisarza na cmentarzu w Kuźnicy.
Na uroczystą konferencję, którą we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Kuźnica zorganizowali dyrekcja i nauczyciele ZS w Kuźnicy zostało zaproszonych wielu wspaniałych gości. Wśród nich był syn pisarza, Jerzy, miłośnicy jego twórczości, osoby, które znały pisarza z czasów kiedy pracował we wsi Saczkowce jako nauczyciel, przedstawiciele z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, mieszkańcy gminy, przyjaciele szkoły.
Konferencja była swego rodzaju spełnieniem woli pisarza, który ,,chciał jeszcze trochę pożyć, nacieszyć się życiem, przyrodą, zapachem świeżo skoszonych traw, łanem dojrzałego żyta(…) tym wszystkim czego człowiek w pogoni za chlebem zazwyczaj nie dostrzega”. Paweł Żuk wraz z Panią Heleną Marcinkiewicz przekazali od Marszałka Województwa Podlaskiego Mieczysława Kazimierza Baszko obraz ukazujący Słońce na miedzy oraz literaturę do Biblioteki w Kuźnicy.
Od marca do czerwca uczniowie ZS w Kuźnicy realizowali projekt pod wspomnianym wyżej tytułem. Efekty swojej pracy zaprezentowali podczas konferencji. Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej napisali opowiadania pt,, Moja pierwsza książka” inspirowane opowiadaniem J. Rybińskiego pt. ,,Książka o zapachu poziomek” oraz przygotowali krótkie inscenizacje legend i przypowieści, których Józef Rybiński napisał bardzo wiele. Najciekawsze z nich zaprezentowane zostały uczestnikom konferencji.
Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczniowie z chóru szkolnego, były to piosenki ludowe.
Gimnazjaliści pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego oraz wychowawców wykonali prezentacje multimedialne przedstawiające wybraną tematykę opisywaną w pierwszym tomie wspomnień.Uczniowie gimnazjum, uczestniczący w zajęciach koła filmowego, prowadzonego w ramach projektu ,,Gimnazjum szkoła szans” przez Dominika Sołowieja byli współtwórcami etiudy filmowej. Wykonali też fotografie, które podobnie jak slajdy z prezentacji posłużyły jako doskonale tło ilustrujące miejsca, o których była mowa podczas spotkania. Całości dopełniała wystawa pamiątek , wycinków z prasy, zdjęć, rękopisów i maszynopisów pisarza, przekazanych szkole przez rodzinę Józefa Rybińskiego.
Po części naukowej uczestnicy konferencji udali się na cmentarz, gdzie odwiedzili odnowiony, dzięki wielu ludziom dobrej woli i sponsorom, grób rodzinny Rybińskich, w którym spoczywa również Józef. Ostatnim etapem była wycieczka do Saczkowiec - wsi, w której urodził się i, o której pisał Józef Rybiński.
Informacje i zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Pawła Żuka i Barbary Zysk.