Reklama 

 

piątek, 19 czerwiec 2015 13:38

Dzików jest dużo mniej, ale problem ASF dalej bardzo poważny [Zdjęcia]

W czwartek w Urzędzie Marszałkowskim Mieczysław Baszko, Marszałek Województwa Podlaskiego razem z Jerzym Leszczyńskim, Wicemarszałkiem Województwa Podlaskiego wraz z Powiatowym Inspektorem Weterynarii w Sokółce, Dyrektorem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i przedstawicielami Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego i Podlaskiej Izby Rolniczej spotkali się z dziennikarzami, by zrelacjonować podjęte działania i osiągnięte efekty w walce z wirusem ASF.

Populacja dzików w naszym województwie zmniejszyła się o jakieś 40 procent – szacuje Mieczysław Baszko. Marszałek Województwa Podlaskiego: – Wróciliśmy do stanu populacji dzików sprzed siedmiu lat – podkreśla marszałek. – To efekt zdecydowanych działań i walki Samorządu Województwa Podlaskiego z następstwami występowania wirusa ASF w naszym regionie. Ciągle jednak mamy do czynienia z bardzo dużym problemem, z którym, jak dotąd tylko częściowo udało nam sobie poradzić.

Tylko od jesieni ubiegłego roku Sejmik Województwa Podlaskiego przyjął pięć różnych stanowiska do Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Ochrony Środowiska. Sejmik uchwalił środki finansowe na odstrzał dzików w strefie, gdzie jest największy problem występowania ASF. Jak podkreśla Marszałek Baszko, to też wskazówka dla innych samorządów, że też mogą na ten cel wygenerować środki.  

- Ten problem sam nie zniknie. Jako samorządowcy możemy wspomóc tę walką, ale finansowo sami nie damy rady. Potrzebna jest pomoc strony rządowej stąd apel o podjęcie skutecznego działania o dalszą pomoc rolnikom, którzy zajmują się hodowlą świń – podkreślał Marszałek Baszko.

Wicemarszałek Jerzy Leszczyński przedstawił podjęte dotychczasowe działania w sprawie zwalczania pomoru ASF w województwie podlaskim.

- 27 lutego sejmik podjął uchwałę, co było kluczowe, o ograniczeniu populacji dzików w gminach gdzie wykryto wirusa ASF: Kuźnica, Sokółka, Szudziałowo, Krynki, Gródek, Michałowo. Został ten odstrzał zrealizowany od 1 kwietnia, umowy podpisano z 30 kołami z Nadleśnictwa Supraśl – mówił Wicemarszałek Jerzy Leszczyński. – W efekcie do 18 czerwca odstrzelono 340 dzików z 500 planowanych.

Problem dotyczy nie tylko wirusa ASF, ale i szkód łowieckich. Wicemarszałek Leszczyński już po raz kolejny podkreślił jak ważne i kluczowe dla skutecznego zwalczania tych zjawisk jest zmiana w obowiązujących obecnie przepisach w ustawie o prawie łowieckim. Niestety, mimo ciągłych zapewnień ustawodawcy o przyspieszeniu prac nad nowelizacją tej ustawy – ciągle obowiązuje przepisy nieadekwatne do rzeczywistości i niesatysfakcjonujące ani samorządowców, ani pokrzywdzonych rolników.

Ciągle problemem jest podejście samych kół łowieckich – nie wszystkie wywiązują się ze swoich obowiązków: - Z tego, co widzimy, nie wszystkie koła łowieckie wykonują zakładany plan – przyznaje Jerzy Leszczyński. – Dobrze, że na dzień dzisiejszy choroba się nie rozprzestrzenia, ale szkody łowieckie w dalszym ciągu występują w nasilonym zakresie.

Paweł Mędrek, Powiatowy Inspektor Weterynarii w Sokółce przedstawił sytuację z powiatu najbardziej dotkniętego ASF: - Osiem gmin z naszego powiatu znajduje się w strefie z ograniczeniami, czyli w tzw. czerwonej, dwie w strefie żółtej, a od kwietnia cztery spośród tych gmin ze strefy czerwonej zostało włączonych do strefy zagrożenia, tzw. zielonej (Sokółka, Szudziałowa, Krynki, Kuźnica). To gminy, gdzie znaleziono padłe dziki, albo ognisko ASF w trzodzie chlewnej.

Działania prowadzone są obecnie dwukierunkowo.
- monitoring – wszystkie świnie opuszczające strefę czerwoną są poddawane badaniom według klucza diagnostycyjnego w celu zminimalizowania ryzyka wydostania się świń zarażonych
- prowadzone są także stałe kontrole wszystkich producentów trzód chlewnych pod kątem bioasekuracji. Obecnie takich gospodarstw jest 1045 i ponad 17 tys. sztuk świń w nich występujących

Jak podkreślił Paweł Mędrek, 29 kwietnia wszedł w życie program bioasekuracji – rolnicy do 29 maja mieli możliwość złożenia oświadczeń o chęci zaprzestania produkcji, gdzie zobowiązali się do nieutrzymywania świń do końca 2018 roku. Z tego tytułu przysługuje odszkodowania o wartości rynkowej zwierzęcia, a po złożeniu pełnej dokumentacji będzie przysługiwać rekompensata za te cztery lata nieutrzymywania świń. W efekcie na terenie powiatu sokólskiego zgłosiło się do tego programu 170 gospodarstw. W całym województwie to 270 gospodarstw (5616 świń, z czego 4,5 tys. jest z powiatu sokólskiego). Ci, którzy nie przystąpili do tego planu będą dalej kontrolowani. W przypadku późniejszego uboju ich zwierząt z powodu ASF otrzymają odszkodowanie w wysokości ceny rynkowej zwierzęcia, ale już bez rekompensaty. Tylko w tym roku przebadano w powiecie sokólskim 5 tys. zwierząt.

Stale prowadzone jest badanie odstrzelonych dzików, jak również dzików padłych – w wyniku czego stwierdzono 53 przypadki ASF. Tusze odstrzelonych dzików do czasu wyników badań są przechowywane w specjalnych chłodniach – obecnie jest ich 9, ale będzie 10.

O działaniach ze strony Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowała Alicja Anuszkiewicz, starszy inspektor Wydziału Geodezji i Rolnictwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Są już na koncie PUW środki na tzw. odszkodowania zwierząt i w miarę potrzeb będą systematycznie przekazywane do realizacji. Pieniędzy na pewno nam wystarczy. Zabezpieczone są również środki na komisyjne stwierdzenie stanu zwierząt.
Przyznała też, że ostatnio Wojewoda Podlaski zwrócił się do Starosty Białostockiego o zniesienie umowy dzierżawy z jednym z kół łowieckich, które nie wywiązuje się z nałożonych na niego działań.

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Pawła Żuka.

Źródło informacji: www.wrotapodlasia.pl

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv