Festiwal Filmoteki Szkolnej to wspólne przedsięwzięcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, dające niepowtarzalną okazję do spotkania młodych miłośników kina oraz tych, którzy realizują swoje pierwsze filmy, czy organizują i upowszechniają filmowe akcje.
W tym roku w Festiwalu uczestniczyła rekordowa liczba osób: ponad 150 uczniów i 50 pedagogów, z ponad 40 szkół z całej Polski. Swoje działania i osiągnięcia wszyscy prezentowali na przygotowanych stoiskach. Stoisko naszych licealistów przykuwało uwagę i wzbudzało zainteresowanie, bo w formie plakatów prezentowało nagrodzone klipy konkursowe („Błyskotliwi” i „Książki naszych marzeń”), filmiki przygotowane w ramach zajęć z edukacji medialnej („Czego uczy nauczyciel?” i „Czym jest patriotyzm?”) i zdjęcia ze spotkań uczniów naszego liceum z aktorami i reżyserami, organizowanych w ramach współpracy z DKF „Fantom”.
Przez dwa dni uczniowie wraz z nauczycielem uczestniczyli w warsztatach, dyskusjach i pokazach filmów młodych twórców. Mieli też możliwość ciekawych rozmów z filmowcami - m.in. z reżyserem Tomaszem Wasilewskim, aktorami: Magdaleną Czerwińską i Sebastianem Fabijańskim oraz z krytykami filmowymi: Kają Klimek i Błażejem Hrapkowiczem, którzy prowadzili debatę po pokazie filmu dokumentalnego „Przywódcy”. Poznali ludzi z pasją i zapałem do pracy. Dzielili się wrażeniami i filmowymi doświadczeniami.
Festiwal zakończył się wręczeniem pamiątkowych dyplomów i filmowych upominków. Michał Sujeta otrzymał dyplom laureata konkursu „Skrytykuj.pl”. Przypomnijmy, że w nagrodę zasiadał w Jury Młodych podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Uczestnicy 6. Festiwalu Filmoteki Szkolnej wrócili zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych pomysłów do wykorzystania w nowym roku szkolnym.
Małgorzata Kułakowska, nauczyciel j. polskiego i edukacji medialnej, opiekun uczniów