- Wśród krajów europejskich mamy najgorszy wskaźnik pięcioletniego przeżycia po rozpoznaniu chorób nowotworowych. Nasze województwo jest w czołówce województw, gdzie się umiera na nowotwory. Są one za późno rozpoznawane i dlatego te wyniki leczenia są gorsze. Kolejnym ważnym elementem jest to, że choroby i niepełnosprawność wpływają na to, że przestajemy pracować. Po emeryturze i po okresie nauki aż 14% przyczyn powodujących dezaktywizację zawodową to są choroby nowotworowe. - mówiła na dzisiejszym spotkaniu Lila Micun, kierownik Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich w Starostwie.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka i podnoszenie świadomości na temat samych chorób i ich rozpoznawalności. I choć świadomość na temat badań mammograficznych czy cytologicznych z każdym rokiem jest coraz większa, wciąż w tym temacie jest wiele do zrobienia. Jak powiedziała nam Lila Micun, w początkowym okresie wprowadzania w naszym powiecie programu profilaktyki, na badania zgłaszało się około 600 kobiet rocznie. Dziś jest to około 2,5 tysiąca. Wskaźnik zgłoszeń na badania wynosi około 50%, gdzie docelowy to ponad 80%.
- Program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy realizowany jest w Polsce od 10 lat. Ten czas poświęciliśmy na to, żeby edukować i zachęcać kobiety do badań. Program profilaktyki skierowany jest do kobiet zdrowych. Powinny one raz na dwa lata zgłaszać się na badanie mammograficzne (kobiety między 50 a 69 rokiem życia). - mówiła Katarzyna Maksimowicz kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego program profilaktyki raka piersi. Dodała, że „każdy wie już czym jest mammografia, nie każda kobieta się jednak bada.”
W naszym powiecie co roku organizowane są duże spotkania, na które Starostwo stara się zapraszać kobiety, ale nie tylko. Zapraszana jest też młodzież, bo jak mówi Lila Micun, to „dzięki młodzieży możemy dotrzeć do ich mam”. W dzisiejszej konferencji uczestniczyli uczniowie sokólskiego LO, pod opieką Grażyny Laszuk.
W ubiegłym roku w naszych szkołach wdrażany był program, gdzie zachęcano młodzież do zachowań zgodnych z Kodeksem Walki z Rakiem. Jak dodała Lila Micun, „to nasz styl życie w 50-60% wpływa na nasz stan zdrowia.”
Na to jak ważna jest edukacja, zwrócił także uwagę Starosta Piotr Rećko. - Edukacja jest najważniejsza. Jeżeli dzięki dzisiejszej konferencji chociaż jedna osoba zostanie uratowana od tej nieszczęsnej choroby, to już będzie sukces nas wszystkich. Bez profilaktyki nie ma wykrywalności, a bez wykrywalności nie ma wyleczalności. - mówił Starosta.
Na dzisiejszej konferencji zaproszeni goście mówili o profilaktyce, wczesnym wykrywaniu i leczeniu zarówno raka piersi, jak i rak szyjki macicy oraz innych chorób nowotworowych narządów rodnych.
Badaj się i miej pewność. O chorobach nowotworowych u kobiet w Starostwie [Zdjęcia]
O tym jak ważna jest profilaktyka w leczeniu chorób nowotworowych u kobiet, rozmawiano dziś w Starostwie Powiatowym w Sokółce.