Spotkanie miało na celu zaznajomienie mieszkańców powiatu sokólskiego ze zmianami w prawie budowlanym, wzmocnienie współpracy z instytucjami w gminach i gminami, nawiązanie współpracy z sołectwami.
Podczas spotkania omówiona została Ustawa nowelizująca proces budowlany, która znosi obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych i zmniejsza katalog robót budowlanych objętych zgłoszeniem. I tak np. nie wymagają ani pozwolenia, ani zgłoszenia:
- wiaty o powierzchni zabudowy do 50m2, sytuowane na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000m2 powierzchni działki;
- altany działkowe i obiekty gospodarcze, o których mowa w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych;
- pochylnie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych;
- przyłącza: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych (jako alternatywa).
Ustawa Poszerza też katalog obiektów budowlanych realizowanych na zgłoszenie, m.in. o wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Ponadto inwestor, zamiast dokonania zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych lub budowy, może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Ograniczono katalog obiektów budowlanych, dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Skrócono do 14 dni termin na zgłoszenie przez organ nadzoru budowlanego sprzeciwu na przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego, na budowę, którego wymagane jest pozwolenie na budowę albo zgłoszenie budowy.
Ustawa nowelizująca zniosła termin na zawiadomienie właściwego organu o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę, zgłoszenie budowy, lub zgłoszenie przebudowy, zostawiając zarazem obowiązek zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych dla projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem oraz organ nadzoru budowlanego.
Jak powiedziała nam Elżbieta Giedyk inspektor Wydziału Architektury i Budownictwa, podobne spotkanie mają, w miarę potrzeb, odbywać się cyklicznie. Służyć to ma oswajaniu się ze zmianami nie tylko w Prawie budowlanym, ale także z przepisami powiązanymi z Prawem budowlanym: Prawem wodnym, geodezyjnym, ochrony środowiska czy o konserwacji zabytków. Najbliższe odbędzie się 8 lipca 2015r w Dąbrowie Białostockiej w budynku gminy i jest skierowane do mieszkańców gmin Dąbrowa Białostocka, Suchowola, Nowy Dwór, Sidra i Korycin.
Dzisiejsze spotkanie poprowadzili: Elżbieta Giedyk Inspektor Wydziału Architektury i Budownictwa oraz Jarosław Jabłoński Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.