Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” koncentruje się na uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowaniu idei uważnego rodzicielstwa oraz promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” obejmuje szereg działań edukacyjnych i informacyjnych, mających na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci oraz ułatwienie reagowania na sytuacje, w których dzieci doświadczają przemocy. W Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, budynki zostały podświetlone na czerwono.
- W Białymstoku były to m.in.
- Opera i Filharmonia Podlaska,
- Muzeum Pamięci Sybiru,
- Urząd Miejski,
- budynek Związku Harcerstwa Polskiego.
– Dobre dzieciństwo daje dziecku moc, a przemoc ją odbiera. Chcemy, by żadne dziecko ani w Białymstoku, ani w województwie podlaskim nie musiało zmagać się z przemocą. Kampania ma nam wszystkim o tym przypominać – zaznaczyła Anna Tuszyńska, dyrektor Centrum Pomocy Dzieciom, które w Białymstoku jest koordynatorem akcji.
Finałem kampanii w naszym regionie będzie zaplanowana na dziś, 22.11, konferencja „Rodzina – przestrzeń bezpiecznego dzieciństwa?”. Będzie ona poświęcona zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży oraz wsparciu rodziców. Konferencja zgromadzi specjalistów w dziedzinie pomocy psychologicznej, zdrowia psychicznego oraz ochrony praw dziecka.
Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” ma wymiar ogólnopolski i rozpoczęła się 8 października. Organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne. Do końca października zgłoszono już ponad 500 inicjatyw z całej Polski.
/opr./