„Dopalacze” są to substancje psychoaktywne i działają na ośrodkowy układ nerwowy, a po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie dziecka. Dają one efekty pobudzające, przypominające skutki po zażyciu narkotyków. Większość dopalaczy występuje w postaci sproszkowanej, tabletek i mieszanek do palenia. Dodatkowo producenci cały czas modyfikują skład chemiczny dopalaczy i często mieszkanki te okazują się śmiertelne dla organizmu. Efektem ich zażycia są m.in. zmiana nastroju i samopoczucia, błogostan, euforia, halucynacje, czasami depresja, apatia i urojenia. Następuje wzrost ciśnienia krwi, tachykardia, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy.
Sokólscy policjanci apelują, aby rodzice zwracali szczególną uwagę, czy opisane efekty zachowania po dopalaczach nie występują u ich dzieci. Podobnie, jak znaleziony w mieszkaniu, czy ubraniu dziecka susz roślinny czy proszek może być sygnałem, że dziecko zażywa narkotyki. Wtedy konieczna jest właściwa i szybka reakcja.
Dopalacze to trucizna i zażywnie ich może wiązać się z poważnym ryzykiem. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy, gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia!
Sokólscy policjanci apelują także o przekazywanie wszelkich informacji o dopalaczach do każdej najbliższej jednostki Policji. Każda informacja wpływająca do Policji o miejscach, w których może być prowadzona sprzedaż dopalaczy będzie dokładnie sprawdzona.
Zwracajmy uwagę na zachowanie naszych najbliższych, na środowisko, w jakim przebywają. Wystarczy naprawdę chwila, by doszło do tragedii, ale wystarczy jedna decyzja, by zapobiec, by pomóc, by uratować!
Pamiętajmy! Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć! - czytamy w wiadomości z KPP Sokółka.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce w związku ze wzrostem zatruć spowodowanych zażywaniem nowych narkotyków tzw. dopalaczy podaje osobom zainteresowanym informacje o działających infoliniach i miejscach, w których można szukać pomocy.
Najważniejsze numery telefonów:
- 800 060 800 - Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego.
- 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12.00–20.00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz.
- 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00–8.00 pomoc online dostępna pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
- 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00.
- 112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.
Miejsca leczenia:
Informacje publikujemy dzięki uprzejmości Elżbiety Piktel z KPP w Sokółce oraz Barbary Grynczel z PSSE w Sokółce.