Kleszcze to niebezpieczne pajęczaki atakujące zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Pojawiają się wiosną, znikają późną jesienią. Miejsce ich występowania zależy od środowiska.
- W tym roku zima była łagodna, a kleszcze są odporne na zimno, więc jest ich troszkę więcej niż przed rokiem. Głównie kleszcze występują w lasach, na łąkach i obiektach zalewowych, ale mogą się też pojawić w parkach i na trawnikach. Na pewno trzeba uważać po powrocie z tego typu miejsc, należy dokładnie sprawdzić ubranie i ciało, w szczególności okolice pachwin, gdyż jest to miejsce, gdzie najczęściej atakują. Kleszcze przenoszą niektóre choroby, m.in. zapalenie opon mózgowych. Objawy z pozoru wydają się niegroźne, przypominają lekkie przeziębienie lecz nie można ich lekceważyć. Jeżeli już dojdzie do ukąszenia, najlepiej zgłosić się na pogotowie, nie zaleca się usuwanie kleszczy samemu. W razie ewentualnych zmian skórnych po usunięciu kleszcza najlepiej się zgłosić do lekarza. - podpowiada Robert Konował z Nadleśnictwa Krynki.
Jak czytamy na portalu poradnikzdrowie.pl, warto się również zaszczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczególnie osoby, które często spędzają czas na terenach zagrożonych np. w lasach. Szczepienia nie są refundowane, trzeba przyjąć 3 dawki, a cena jednej to ok. 100 zł, ale dają one bardzo dużą ochronę i uodparniają organizm na przyszłość.
Zdjęcie: zapytaj.onet.pl