W minioną sobotę Biblioteka Publiczna po raz kolejny przyłączyła się do akcji Narodowe Czytanie.
Ze względu na złą pogodę spotkanie odbyło się w czytelni biblioteki. „Lalkę” czytali między innymi: Krzysztof Szczebiot – członek Rady Powiatu, Zbigniew Dębko – dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury, Bożena Jelska - Jaroś – radna powiatowa, pracownicy biblioteki publicznej, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy byli ubrani w stroje z epoki oraz sokólska młodzież. Na koniec uczestnicy mogli podstemplować swoje egzemplarze „Lalki” specjalną pieczęcią otrzymaną od Kancelarii Prezydenta RP.
Lalka to powieść społeczno - obyczajowa, publikowana początkowo w odcinkach na łamach Kuriera Codziennego w latach 1887-1889. Od samego początku był utworem kontrowersyjnym. Wydanie książkowe ukazało się dopiero w 1890 roku. Powstało wiele adaptacji tej powieści, przekładano ją też na wiele języków. Utwór oddaje nastroje jakie panowały w XIX wieku, kiedy to doszło do przewartościowania świadomości pozytywistów. Idee pracy organicznej i pracy u podstaw zaczęły się zdawać coraz mniej możliwe do zrealizowania. Początkowy optymizm został zastąpiony pesymizmem. Sam Prus napisał o książce:
„ (...) przedstawić naszych polskich idealistów na tle społecznego rozkładu. Rozkładem jest to, że ludzie dobrzy marnują się lub uciekają, a łotrom dzieje się dobrze. Że upadają przedsiębiorstwa polskie, a na ich gruzach wznoszą się fortuny żydowskie. Że kobiety dobre (Stawska) nie są szczęśliwe, a kobiety złe (Izabela Łęcka) są ubóstwiane. Że ludzie niepospolici rozbijają się o tysiące przeszkód (Wokulski), że uczciwi nie maja energii (książę), że człowieka gnębi powszechna nieufność i podejrzenie”.