Sokółka jest miastem, w którym można zobaczyć cały świat. Pewien współczesny pisarz kryminałów mówi o Sokółce, że jest „stolicą polskiego orientu”, ostatnim skrawkiem dawnej Rzeczypospolitej, kiedy pod jednym dachem mieszkali katolicy, prawosławni, wyznawcy judaizmu, Tatarzy i Romowie.
Akcja „Czytanie w bramie” próbuje przywrócić pamięć o zwyczajach religijnych mieszkańców Sokółki oraz poszukać wspólnego łączącego je elementu.Cykl spotkań jest podzielony na pięć części. Pierwsze dotyczyło zaślubin, drugie narodzin, trzecie świąt. Następne będzie poświęcone pochówkowi. Towarzyszą im opowiadania, wspomnienia, oglądanie starych fotografii, wystawa książek o tematyce etnograficznej oraz degustacja potraw. Każdy zainteresowany może opowiedzieć własne wspomnienia. Ostatnie spotkanie będzie miało charakter integracyjny, będzie można wziąć udział w grze miejskiej, wykładzie podsumowującym i fotorelacji.
Na czwarte „Czytanie w bramie” zapraszamy 25 września (piątek) o godz. 15:00 w bramie na Placu Kościuszki 26.
Współorganizatorzy akcji: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Biblioteka Publiczna w Sokółce, Zespół Szkół w Sokółce, Sokólski Ośrodek Kultury.Akcja jest finansowana przez Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny” w ramach „Działaj Lokalnie”.