W spotkaniu uczestniczyli również, m.in.: Burmistrz Romuald Gromadzki, przedstawiciele Zarządu Powiatu: Jerzy Białomyzy i Alicja Rysiejko, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce Grzegorz Pul.
Starosta poprosił obecnych radnych i sołtysów o przedstawienie swojej wizji dalszego rozwoju powiatu sokólskiego i działań, które należy realizować w pierwszej kolejności.
Rozpoczęto od tematu szkód łowieckich. Tadeusz Tumiel ze Starostwa oraz Krzysztof Malczyk z Podlaskiej Izby Rolniczej mówili m.in. o problemie związanym z pojawieniem się ASF oraz potrzebie nowelizacji prawa łowieckiego. Przybliżyli też etapy postępowania w przypadku pojawienie się szkody u rolnika, m.in. wymogu zgłaszania szkody w formie pisemnej i terminów zgłaszania (3 dni od dnia stwierdzenia szkody - jeżeli chodzi o uprawy i płody rolne, 14 dni w przypadku sadów). Poinformowano również, że w najbliższych tygodniach PIR przeprowadzi szkolenia w urzędach gmin, na temat mediacji. Ma to nakłonić do podejmowania rozmów, przed wejściem na drogę sądową.
- My byśmy oczekiwali odstrzału dzików. Koła nie wykonują tych odstrzałów całkowicie i dlatego ten problem narasta. - zauważył jeden z obecnych mieszkańców gminy. Zwrócił się do Starosty z pytaniem, czy istnieje prawna możliwość zatrudnienia w powiecie dwóch etatowych myśliwych.
- Nie ma takiej możliwości prawnej – odpowiedział Starosta. Wytłumaczył też, że plany łowieckie są wykonywane, a problem polega w ustaleniu wysokości tych planów, a nie ich obecnej realizacji. - Są nieadekwatne to ilości zwierzyny leśnej, która plądruje nam pola. - tłumaczył.
- Jeżeli jest problem z kołem łowieckim, my razem z PIR będziemy przy każdym szacowaniu (...) Jeżeli są to duże szkody, proszę to zgłaszać do PIR i wszyscy razem będziemy w trakcie szacowania tej szkody. - dodał.
Na pytanie o wypłatę odszkodowań Starosta odpowiedział, że na dzień dzisiejszy za odszkodowania odpowiedzialne są koła łowieckie, które nie są w stanie wypłacić całości. Dlatego zmiana prawa łowieckiego jest teraz podstawową rzeczą.
- Większy odstrzał dzika zlikwidowałby dwa problemy: ASF i szkody - argumentował jeden z obecnych mieszkańców.
- I tak rolnik zostanie z ręką w nocniku – dodał inny i zaapelował do samorządu, aby stworzyć wspólny front, który spowoduje, że nowa ustawa łowiecka będzie uczciwa.
Starosta kilkakrotnie zwracał uwagę, że wiele możemy zmienić, dobrze wybierając w najbliższych wyborach. - Aktualnie rządzący nie są zainteresowani zmianą prawa łowieckiego (…) Dlatego tak ważne jest, kogo wybierzemy w wyborach parlamentarnych. - mówił.
Kolejnym poruszanym tematem była sytuacja SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej.
- Nie chcemy pozwolić, aby doszło do likwidacji takich placówek. Chcemy wpłynąć na rząd i dlatego prosimy Państwa o wsparcie w wyborach. - apelował Starosta. Poinformował też, że zgłosiło się 5 kandydatów w konkursie na stanowisko dyrektora placówki. Zapewnił też, że zrobi wszystko, aby szpital dalej funkcjonował.
Jeden z mieszkańców zapytał o przeprowadzony w szpitalu audyt i wydatkowanie pieniędzy.
- Część jest tematem postępowań odpowiednich służb. Przed ich zakończeniem nie możemy podejmować żadnych działań i informować o tym. Musimy jeszcze trochę poczekać.- poinformował Starosta. Dodał, że pojawiały się wcześniej głosy o tym, że za czasów poprzedniego dyrektora Gniazdowskiego nie działo się dobrze. - W momencie kiedy został zarządzony audyt, po kilku dniach dyrektor odszedł z pracy. - poinformował Jerzy Białomyzy.
- Trzeba mądrze wybrać dyrektora i dofinansować ten szpital. - mówił jeden z obecnych mieszkańców.
-Jeżeli chodzi o inwestycje w nasz szpital dąbrowski, musimy jeszcze chwilę poczekać. Natomiast nie wyobrażam sobie, żeby te inwestycje nie nastąpiły. - mówił Starosta. Dodał, że istnienie placówki będzie również w dużej mierze zależało od przyszłego rządu.
Lila Micun, kierownik Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich w Starostwie, poinformowała, że środki na przyszłe inwestycje z założenia mają służyć poprawie zdrowia, a nie samym inwestycjom. Mają też pojawić się pieniądze na szkolenia dla pielęgniarek i lekarzy a także na działania, które mogą przyciągnąć młodych do zawodu.
Grzegorz Pul przedstawił, podczas dzisiejszego spotkania, planowane w najbliższych latach inwestycje drogowe. Na terenie Dąbrowy i Suchowoli zrealizowane mają być dwie duże inwestycje: przebudowa drogi Jałówka - Sławno – Suchodolina – Brzozowo (szacunkowa wartość 4 700 000zł odcinek 8 km) oraz integracja wybranych dróg powiatowych na terenie tych gmin z krajową 8 i drogami wojewódzkimi (prawie 16 km za 6 000 000zł). Pojawić mają się też mniejsze inwestycje. O planowanych inwestycjach drogowych przeczytasz tutaj.
Mieszkańcy mogli dziś usłyszeć również o programie rozwoju Powiatu Sokólskiego na lata 2015-2022. Przedstawiono w nim zarówno mocne, jak i słabe strony naszego powiatu w odniesieniu do różnych płaszczyzn oraz szanse, jakie przed nami stoją (m.in. możliwość pozyskania środków z UE, wzrost świadomości w zakresie zagrożeń zdrowotnych czy większe szanse dla rozwoju młodzieży i aktywizacja zawodowa). Cztery cele, jakie mają zostać zrealizowane, to: dostępność powiatu, jakość życia, rozwój przedsiębiorczości i "w zgodzie z naturą".
Na stronie Starostwa udostępniony zostanie wkrótce kwestionariusz, związany z powyższym programem.
Na pełną relację wideo ze spotkania zapraszamy już wkrótce na naszą stronę.
Poniżej zdjęcia z dzisiejszego spotkania i harmonogram podobnych konsultacji w innych miejscowościach: