Pamiętajmy, że palenie śmieci przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Osoby utylizujące m.in. butelki PET w domowych piecach, zatruwają toksynami środowisko i sąsiadów.
Sokólska Straż Miejska miała już w tym okresie grzewczym kilka zgłoszeń dotyczących palenia odpadami w piecach centralnego ogrzewania.
- Mieliśmy już zgłoszenia, że w niektórych domach pali się odpadami. Funkcjonariusze pouczali mieszkańców, aby nie robili takich rzeczy. Wystawienie mandatu nie było konieczne. Na szczęście świadomość wśród mieszkańców jest bardzo duża. Wiedzą, że za takie postępowanie grozi kara. W poprzednim roku również mieliśmy kilka interwencji, gównie w okolicach ulicy Warszawskiej. Niestety jest to proceder ciężki do udowodnienia. Podczas patroli, gdy strażnicy zauważą, że z komina wydobywa się czarny dym i czuć zapach palonego plastiku, natychmiast interweniują. - mówi Krzysztof Jacewicz, Komendant sokólskiej Straży Miejskiej.
Artykuł 71 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach, mówi:
„Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.”
Kara za taki proceder może sięgać nawet 5000 zł, lub pozbawieniu wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat.
Przed silnymi mrozami, warto zadbać o czystość instalacji kominowej, aby nie dochodziło do pożaru sadzy. Może on prowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. Czad jest bardzo niebezpieczny ze względu na to, że jest bezwonny i bezbarwny. W ostatnim czasie strażacy wyjeżdżali już do pierwszego w tym sezonie pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Na szczęście udało się go szybko ugasić.