Reklama 

 

wtorek, 27 październik 2015 11:57

"Trick or treat". Halloweenowe szaleństwo czas zacząć

Zwyczaj ten najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej charakterystycznym symbolem jest podświetlona dynia z wyszczerbionymi zębami i tłumy dzieci wylegające na ulice w najróżniejszych przebraniach. Z roku na rok coraz częściej ten obyczaj gości w domach Polaków. Mało kto wie, że podobne praktyki były obecne w naszym kraju i sięgają swoimi korzeniami czasów pogańskich.

Najczęstszymi motywami w trakcie tego święta są duchy, zombie, demony, wampiry i czarownice. Co roku setki tysięcy ludzi na świecie przebierają się za przeróżne zjawy i żywe trupy. Najpopularniejszą zabawą Halloweenową jest "Cukierek albo psikus".

Z każdym rokiem Halloween zyskuje coraz większą popularność, również na Sokólszczyźnie. W tym roku zabawy przygotowano m.in. w Kinie „Sokół” w Sokółce, na Krytej Pływalni czy sali zabaw Smykolandia. GOKSiT w Korycinie również zadbał o zabawę Halloweenową. W sobotę organizatorzy będą czekać na wiedźmy, czarownice, kościotrupy i inne straszydła. Od godziny 17:00 będzie czynny Salon Strasznego Makijażu. Część z nas w tę noc wybierze się zapewne na jedną z Halloweenowych imprez organizowanych w białostockich klubach.

Geneza Halloween nie jest znana. Jak czytamy na jw.org, w Biblii nie ma żadnej wzmianki o takim święcie. Również w innych obrządkach nie ma informacji o obchodzeniu tego typu zwyczajów. Pochodzenie tego święta, jak i związane z nim współczesne praktyki opierają się na wierzeniach, dotyczących umarłych oraz niewidzialnych duchów - demonów. Jest to zwyczaj jak najbardziej komercyjny i nie ma prawdopodobnie korzeni historycznych. Tę tradycję do Ameryki Północnej sprowadzili w latach 40. XIX wieku, irlandzcy imigranci. W ciągu kilkudziesięciu lat zyskała tam taką popularność, że jest teraz obchodzona w wielu krajach na świecie m.in. w Polsce.

Mało kto wie, że podobne obrządki były obecne w naszym kraju już od wieków. W czasach pogańskich były znane pod nazwą „Dziady” i były związane ze świętem zadusznym. Ten ludowy obrzęd stał się inspiracją dla Adama Mickiewicza i II części „Dziadów”. Głównym motywem są sceny wzywania dusz podczas wiejskiego zgromadzenia, odbywającego się w opuszczonej kaplicy na cmentarzu. Takie praktyki były rzeczywiście kiedyś stosowane. Dziady były obchodzone wiosną i jesienią. Te drugie przypadały właśnie na noc z 31 października na 1 listopada. Poprzedzały one Dzień Wszystkich Świętych (wcześniej nazywanym Świętem Zmarłych). Z biegiem czasu ta tradycja zanikła, a jej miejsce zastąpiło Halloween.

Natomiast my czekamy na Wasze zdjęcia Halloweenowe! Jeżeli Ty lub Twoi bliscy szykujecie na ten wieczór coś wyjątkowego, koniecznie podzielcie się tym z nami! Wasze zdjęcia opublikujemy na naszej stronie!

Zdj.:pl.bigpoint.com

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv