Chodzi więc, o tych którzy nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości. Prawdę o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 r. i na XXV sesji Soboru Trydenckiego (1545-1563), w osobnym dekrecie o czyśćcu. Sobór Trydencki orzekł prawdę, że duszom w czyśćcu możemy pomagać. Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym zanosząc w tym dniu prośby przed tron Boży. Aby przyjść z pomocą zmarłym pokutującym w czyśćcu, żyjący mogą w tych dniach uzyskać i ofiarować odpusty zupełne. - czytamy na stronie niedziela.pl
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji, św. Odilon (Odylon). On to w 998 r. zarządził modlitwy za dusze wszystkich zmarłych w dniu 2 listopada. Termin ten i sama idea szybko rozprzestrzeniły się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii. Od XIII wieku zwyczaj ten w Kościele rzymskim stał się powszechny.
Dzień Zaduszny w Kościele rzymskokatolickim
2 listopada katolicy modlą się za zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu. W tym dniu przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W polskiej tradycji nazywany jest on również Dniem Zadusznym lub „Zaduszkami”.