Tym razem gościom zaprezentowano film pt. „Józef Piłsudski – Sztandar Wolności” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Poprzedziła go prelekcja Piotra Siwickiego Prezesa Związku Piłsudczyków Oddział w Białymstoku.
„Ordyński w swym dokumencie pokazującym drogę życia, walkę, dzieło i wielkość marszałka Piłsudskiego sięgnął po wszelkie dostępne materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy, mapy. Tam, gdzie brakowało ikonografii - jak np. w sekwencjach mówiących o uwięzieniu Piłsudskiego w Magdeburgu czy działalności tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej - wprowadził inscenizację zdarzeń. Wykorzystał także pieśni wojskowe, a skomponowanie muzyki do całości zlecił Janowi Maklakiewiczowi. Nie ograniczył się jednak do pokazania wyłącznie postaci bohatera. Przed kamerą przesuwają się twarze także innych bojowników o niepodległość, współpracowników marszałka, twórców młodej polskiej państwowości. Film jest podwójnie interesujący. Dając widzowi możliwość zobaczenia unikatowych zdjęć, uświadamia mu zarazem, jak Józefa Piłsudskiego widzieli Polacy w latach 30., a także jakie konwencje stosowali wówczas dokumentaliści - w warstwie obrazu i dźwięku oraz w komentarzu.” - czytamy o produkcji na filmpolski.pl.
Na wczorajszym spotkaniu poruszono też temat prowadzonych w Sokółce prac archeologicznych przy starej siedzibie UB. Prace takie mają na celu znalezienie szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. W ich identyfikacji pomocne są próbki materiału genetycznego pobrane od osób spokrewnionych. Mogą się one zgłaszać do Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej i do białostockiego oddziału IPN.