Reklama 

 

środa, 04 listopad 2015 12:12

W Janowie roztrzygnięto konkurs [Zdjęcia]

„Drzewo życia” – tkanina w kompozycji poziomej dwudzielnej z motywami drzew i bukietów – pod takim hasłem przebiegała XXIII edycji konkursu na tkaninę dwuosnowową. Konkurs został ogłoszony w marcu, a jego podsumowanie miało miejsce pod koniec października w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie. Prace można było oglądać podczas wernisażu konkursowych tkanin.

Tkactwo dwuosnowowe, zwane też podwójnym, występuje tylko w północno-wschodniej części kraju i należy do najciekawszych zjawisk współczesnej polskiej sztuki ludowej. Janowski ośrodek tkacki jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie kultywowane są jego tradycje. Przez Gminę przebiega Szlak Tradycji Rękodzieła Ludowego Podlasia, na którym znajdują się aktywne pracownie tkackie.
 
W Janowie siedzibę ma Izba Tkactwa Dwuosnowowego, która prowadzi działalność wystawienniczą oraz pokazy tkania z udziałem wybitnych twórczyń ludowych. Wełniane, dekoracyjne tkaniny, zwane często „janowskimi dywanami”, łączące w swoim wzornictwie tradycję ze współczesnością, swoim pięknem i unikalną technologią tkacką budzą duże zainteresowanie zarówno badających je od kilkudziesięciu lat etnografów i specjalistów, jak też miłośników sztuki ludowej w kraju i za granicą.
Organizatorami konkursu są Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie przy współpracy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Celem przedsięwzięcia, które zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego, jest podtrzymywanie regionalnej tradycji tkania dywanów dwuosnowowych na Podlasiu, tworzenie warunków do rozwoju aktywności twórczej, upowszechnianie wartości artystycznych tkaniny dwuosnowowej, edukacja z zakresu dziedzictwa kulturowego naszego regionu, promocja sztuki i rękodzieła ludowego.

W konkursie biorą udział wyłącznie tkaniny tematyczne zgodne z wybranym na dany rok tematem, wykonane z przędzy wełnianej na ręcznych krosnach, unikatową techniką dwuosnowową.
Nagrody rzeczowe dla uczestników konkursu ufundował Marszałek Województwa Podlaskiego.

Laureatki
I nagroda -  Bernarda Rość z Szaciłówki
II nagroda  –Danuta Radulska z Wasilówki
III nagroda –Alicja Kochanowska z Janowa
III nagroda –Karolina Radulska z Wasilówki
wyróżnienia:
Sabina Knoch z miejscowości Szczepki
Lucyna Kędzierska z Wasilkowa

Źródło informacji i zdjęć: www.wrotapodlasia.pl

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv