Podczas wiosennej debaty o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie rozdano ankiety, gdzie respondenci wpisywali temat, który powinien być poruszony na kolejnym spotkaniu. Najwięcej osób za najważniejszy uznało właśnie problem narkotyków i dopalaczy.
Dziś mówiono o tym, czym są narkotyki i dopalacze, jak działają na organizm, jakie są konsekwencje psychologiczno – społeczne uzależnienia oraz konsekwencje prawne używania dopalaczy oraz środków odurzających. Celem debaty było wypracowanie propozycji rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie tego zjawiska w środowisku lokalnym.
Za produkcję, handel czy posiadanie dopalaczy nie można karać. Dopalacz to środek, który składa się z coraz to nowych związków chemicznych. - wyjaśnił komendant Krzysztof Mróz. Tym samym nie można go oficjalnie nazwać narkotykiem, ponieważ jego skład zmienia się tak szybko, że nie ma możliwości dodawania go na bieżąco do załącznika ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. - Za narkotyki można karać i to bardzo srogo, za dopalacze karać jest bardzo ciężko. - dodał.
Wyjaśnił, że za dopalacze policja może ścigać w jeden sposób. Osobę, która np. sprzedaje te środki można postawić przed sądem za narażenie kogoś na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art.160 kk).
- Sokółka jest jednym z miast w województwie (po Białymstoku i Suwałkach) najbardziej zagrożonym narkotykami. - dodał komendant. Zagrożenie to dotyczy przede wszystkim amfetaminy i marihuany.
- Większość środków typu amfetamina było kiedyś stosowanych przez medycynę w dobrym celu. Niestety wymknęło się to spod kontroli. - wyjaśniła Natalia Wygnał, pracownik Kliniki Psychiatrii UMB. Przedstawiła też sposób działania, objawy i skutki zażywania najpopularniejszych narkotyków. Poruszyła również temat medycznej marihuany. - Medyczna marihuana jest lekiem. Medyczna marihuana pomaga. Nie chciałabym, aby Państwo ją przekreślali. - dodała.
O psychologicznym aspekcie problemu dopalaczy i narkotyków mówiła Elżbieta Powichrowska z Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych „Etap” w Białymstoku.
Ciekawość, szpanowanie, problemy w domu, nuda i zachęta rówieśników – to główne przyczyny (podawane przez młodzież wg badań) sięgania po narkotyki. W rzeczywistości są one znacznie głębsze. - W 99 % inicjacja wzięcia jakiegokolwiek środka jest w grupie. To ktoś częstuje. - mówiła Elżbieta Powichrowska. Przyczyn zachowań ryzykowanych, w tym sięgania po narkotyki i dopalacze, można dopatrywać się w braku poczucia własnej wartości, potrzebie określenia się, przynależności do grupy, poczucia tożsamości, akceptacji czy potrzebie kontroli.
W Sokółce poradę w poruszonym temacie uzyskać można w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej czy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Niestety w razie potrzeby udzielenia specjalistycznej pomocy, kierują one do odpowiednich ośrodków m.in. w Białymstoku.
Zwrócono uwagę na potrzebę utworzenia w naszym mieście punktu, w którym można byłoby uzyskać wsparcie od profesjonalnego terapeuty.
Na pełną relację wideo z debaty zapraszamy już wkrótce na naszą stronę internetową.