Związane jest to z rozpoczynającym się w niedzielę adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. (pl.wikipedia.org)
Najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest lanie wosku. Z uformowanych w ten sposób na wodzie figur przepowiada się przyszłość. Podobno to, co przyśni się nam w wigilię św. Andrzeje, również się spełni.
Jedną z popularnych wróżb są tzw. kubeczki. Trzeba przygotować cztery lub więcej plastikowych kubeczków. Pod każdy z nich wkładamy symbol andrzejkowej wróżby. Może być to moneta (symbol szybkiego wzbogacenia się), pierścionek (rychły ślub), kluczyk (nowy dom), kostka cukru (szczęśliwe życie), samochodzik (nowy samochód lub podróż w nieznane) i wiele, wiele innych. wystarczy na początku przypisać odpowiednim przedmiotom "magiczne" znaczenie. Niektórzy zostawiają jeden kubeczek pusty, co ma być symbolem pecha.
Zdj.: zawotnca.pl