Reklama 

 

wtorek, 08 grudzień 2015 15:39

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej przedstawiony [Zdjęcia]

Dziś w Urzędzie Miejskim w Sokółce odbyło się spotkanie w sprawie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla gminy Sokółka.

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej jest to dokument strategiczny gminy, który mówi o tym, jaka jest sytuacja w zakresie trzech kwestii:
1. Ile gmina zużywa energii w rozbiciu na społeczeństwo (przedsiębiorców i mieszkańców) i sam urząd;
2. Ile zużycie energii do wszystkich celów (ogrzewanie, oświetlenie, chłodzenie itp.) powoduje emisji substancji szkodliwych do atmosfery;
3. Ile gmina wytwarza energii ze źródeł odnawialnych (np.z wody, wiatru, słońca).
Wszystkie te elementy zostały uwzględnione jako sytuacja wyjściowa.

Firma wykonująca plan (Pomorska Grupa Konsultingowa z Bydgoszczy) zgłosiła się do przedsiębiorców, wśród których zbierane były ankiety. Dane zostały po analizie przeniesione do planu. Badaniem objęto też 20% budynków mieszkalnych, jednorodzinnych i wielorodzinnych.

- Dotarliśmy do znaczących przedsiębiorców i wszystkie informacje, istotne z punktu widzenia społeczności lokalnej, zostały uzyskane. Te, które są potrzebne, żeby dobrze zbudować bazę danych wyjściowych. Następnie określono sposób, w jaki gmina zamierza zrealizować docelowy efekt tego planu, czyli: ograniczenie emisji substancji szkodliwych o 20%, ograniczenie zużycia energii całkowitej również o 20% i uzyskanie stanu, w którym 15% energii zużywanej w gminie będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. W tym celu gmina przedstawiła całą listę inwestycji, które zostały w ramach konsultacji i spotkań zweryfikowane. Inwestycje te będą sukcesywnie realizowane do 2020 roku i zapewnią osiągnięcie tych celów. - powiedział nam Romuald Meyer, Dyrektor Zarządzający z PGK w Bydgoszczy.

Plan podlega jeszcze uchwaleniu przez Radę Miejską. Został on także uzgodniony z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku i z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym.

- Inwestycje wskazane przez gminę będą dotowane środkami zewnętrznymi. Głównym źródłem dotacji są środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Gmina musi posiadać też udział własny. W zależności od charakteru regionu i wysokości wsparcia to około 15% od każdej inwestycji. - dodaje Romuald Meyer.

Zaznacza też, że plan nie jest skierowany tylko do gminy (jako urzędu), ale do wszystkich mieszkańców. Oni również mogą się ubiegać o dofinansowanie np. termomodernizacji, instalacji odnawialnych źródeł energii.

Plan został zrealizowany w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przygotowywanie tych planów przez gminy wynika z Narodowego Programu Ograniczania Niskiej Emisji przyjętego przez rząd. Dokument na zlecenie Gminy Sokółka wykonała Pomorska Grupa Konsultingowa S.A. z Bydgoszczy (PGK).

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv