Na stornie podlaskie.strefabiznesu.pl, czytamy:
- To skandal, żeby tak kiepski był stan infrastruktury kolejowej na przejściu granicznym w XXI wieku - mówił o infrastrukturze kolejowej w woj. podlaskim dr nauk ekonomicznych Bogdan Rogaski, prezes firmy Barter SA. Obawiał się, że przez to możemy przegapić szansę, jaką daje włączenie się w nitkę planowanych połączeń kolejowych z Chin do Europy Zachodniej.
W maju tego roku PKP PLK podpisało dwie umowy, które pozwolą zwiększyć przewóz towarów na wschodniej granicy. Za 1,5 mln zł powstanie dokumentacja na modernizację linii szerokotorowych o łącznej długości ponad 50 km. PKP PLK przygotują studia wykonalności potrzebne do rewitalizacji dwóch tras szerokotorowych biegnących od granicy z Białorusią, do terminali przeładunkowych. Dokumentacja obejmie trasę od granicy w kierunku Siemianówki do Chryzanowa (26 km) i odcinek z Kuźnicy Białostockiej do Geniusz przez Sokółkę (27 km).
Zaplanowane przez PLK prace mają poprawić stan torów. Dzięki temu w każdym wagonie ładunek będzie mógł być cięższy o 10 ton niż obecnie, a pociągi poruszające się po szerokich torach będą mogły wreszcie jechać szybciej. Po modernizacji na obydwu trasach pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 60 km/h. Obecnie składy jadące z Białorusi do Sokółki miejscami zwalniają nawet do 20 km/h.
Umowy na opracowanie studiów wykonalności opiewają na łączną kwotę 1 mln 529 tys. zł netto. Dokumentacja ma być gotowa w połowie 2016 r. Realizacja projektów zaplanowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 - 2020.
Na terenie województwa PKP PLK zaplanowały remont lub modernizację około 500 km torów. Inwestycje powinny być ukończone do 2023 roku.
Źródło informacji i grafiki: podlaskie.strefabiznesu.pl