Stypendia mają charakter indywidualny i są przyznawane przez Zarząd Województwa Podlaskiego w drodze uchwały na okres pół roku i roku. Edyta Głowa otrzymała je na realizację projektu „Krajka re - konstrukcje”, mającego na celu m.in. zebranie, udokumentowanie oraz rekonstrukcję zabytków tkackich – krajek, na terenie Podlasia (głównie Powiatu Sokólskiego).
- Cieszę się bardzo. To stypendium półroczne, ale szeroko skonstruowałam sobie zakres działań, także sporo pracy mnie czeka w najbliższym czasie. W program stypendium wpisałam i własną edukację i badania terenowe, zbieranie dokumentacji fotograficznej zabytków kultury ludowej i np. pokazy tkackie. Mam nadzieję że wszystkie działania, jakie chcę osiągnąć będą tyko początkiem, że to stypendium pozwoli mi na dalszy rozwój. - powiedziała nam Edyta Głowa.
Edyta nauczyła się tkać na tzw. tabliczkach krajki na warsztatach zorganizowanych przez kustosz Muzeum Ziemi Sokólskiej, Aleksandrę Pluta. Związane one były z dawnymi zajęciami kobiecymi. Złożenie wniosku do Urzędu Marszałkowskiego było pomysłem na pozyskanie środków na dalsza naukę.
- Zajmowałam się już wykonywaniem krajek na zamówienie, interesuję się tkactwem i chcę uczyć się dalej tkania na krośnie. Mam już pewną wiedzę na temat tkactwa dzięki pracy w Muzeum Ziemi Sokólskiej. Poza tym w program swojego stypendium wpisałam pracę terenową: będę także zbierać informacje na temat krajek w kilku wsiach na Sokólszczyźnie potem informacje te udostępniać na specjalnym profilu na Facebooku. Na zakończenie programu stypendium mam zamiar przygotować pokazy tkackie związane z moimi badaniami. - dodaje stypendystka z Sokółki.